Film „Pseudonim Lufa” w Telewizji Republika

W sobotę 18 lutego o godzinie 20:00 Telewizja Republika zaprasza na film dokumentalny pt. „Pseudonim Lufa”.  Film przedstawia historię ppor. Henryka Wieliczki ps. Lufa (w tej roli Maciej Zdesenko) żołnierza 5, a następnie 6 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, dowódcy lotnego szwadronu partyzanckiego działającego na terenie Pomorza, Warmii i Mazur oraz Podlasia.

Sprawdź godziny emisji filmu „Pseudonim Lufa” w PROGRAMIE TV

To niezwykła historia wspaniałego żołnierza, dowódcy, który odniósł wiele sukcesów w walce z okupantem sowieckim i niemieckim. W filmie pokazana jest jego droga życiowa i wojskowa, trudne wybory, brutalna walka z systemem komunistycznym, ale również niezwykłe przyjaźnie partyzanckie, które zdeterminowały wybory życiowe bohatera. Brawurowe sceny walki, ucieczki oraz pościgi – to wszystko można znaleźć w opowieści o „Lufie”. Twórcami filmu są Arkadiusz Pater i Marcin Maślanka – Prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej GRYF Koszalin.

Ppor. Wieliczko został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

We wrześniu 2021 roku szczątki zamordowanego przez komunistów żołnierza podziemia antykomunistycznego ppor. Henryka Wieliczki ps. Lufa, które zostały odnalezione w kwietniu 2021 na tzw. Lubelskiej Łączce, czyli cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie zostały zidentyfikowane przez Instytut Pamięci Narodowej.

Sprawdź ofertę kanału Telewizja Republika w PROGRAMIE TV

29 czerwca 2022 roku szczątki podporucznika Wieliczki zostały uroczyście pochowane na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie.

„Pseudonim Lufa” w sobotę 18 lutego o godzinie 20:00 w Telewizji Republika.

Źródło: Telewizja Republika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *