Film „Wygrać z przeznaczeniem” w TVP Regionalna

TVP Regionalna wyemituje 17 września 2015 roku film dokumentalny „Wygrać z przeznaczeniem”. Jest to film o ludzkich losach, cierpieniu, upodleniu, beznadziei i śmierci. Ale też o sile, wierze w lepszą przyszłość i o dobrym losie. Prawdziwa historia grupy 733 polskich dzieci, które po deportacji na daleką Północ ZSRR i Syberię, znalazły swój dom w Nowej Zelandii. Film Marka Lechowicza był realizowany 4 lata.

Po sowieckiej napaści na Polskę 17 września 1939 roku, dzieci wraz z rodzicami stały się ofiarami zsyłek syberyjskich z 1940 roku. Sami bohaterowie wydarzeń opowiadają o brutalnej pacyfikacji ich domów, o katorżniczej drodze do miejsca zesłania. Mówią o śmierci najbliższych, załamaniach, płaczu sierot, bezsilności i wierze w lepszy los. W swej tułaczce dzieci dotarły do tworzącej się w ZSRR armii gen. Władysława Andersa. Razem z wojskiem maszerowały przez Turkmenistan do Iranu. Tam trafiły do domów dziecka – początkowo w Teheranie, a następnie w Isfahanie. Losem dzieci zainteresował się ówczesny Konsul II RP w Nowej Zelandii, dr Kazimierz Wodzicki. Dziś bohaterowie wspominają wydarzenia z dystansem i mądrością ludzi, którzy wiedzą, co znaczyła codzienna walka ze śmiercią.

Film Marka Lechowicza „Wygrać z przeznaczeniem” jest dokumentem fabularyzowanym. Ale też błędem jest definiowanie go wyłącznie w tej kategorii, bo bez wątpienia, wpisuje się w nurt „art-doc” (dokumentu artystycznego). Autor postanowił wzmocnić opowieści swoich bohaterów o animacje obrazów Zdzisława Beksińskiego, którym towarzyszy poezja Zbigniewa Herberta. Film można przeżywać na kilku równoległych i uzupełniających się płaszczyznach. Całości dopełnia muzyka kompozytora i instrumentalisty – Roberta Chojnackiego.

Byłem i jestem pod wrażeniem tej historii – mówi Robert Chojnacki. – Od razu poczułem scenariusz, a wtedy muzyka sama płynie z Ciebie. Ktoś ją nazwał „wyciskaczem łez”. Może tak i jest, ale jeśli muzyka wywołuje emocje, a nie stanowi tylko tła obrazów, to chyba dobrze – mówi kompozytor.

Cieszę się, że mogę widzom TVP opowiedzieć tę mało znaną historię i pokazać zupełnie nieznane w Polsce archiwalne zdjęcia z Nowej Zelandii – powiedział portalowi regionalna.tvp.pl autor scenariusza i reżyser filmu, Marek Lechowicz. – Jeśli widzowie TVP wyniosą z filmu nie tylko obraz cierpień, ale coś pozytywnego, wiarę, że los może uśmiechnąć się nawet do „przegranych”, będę szczęśliwy.

Konsultantem filmu jest Jerzy Hoffman, polski reżyser.

„Wygrać z przeznaczeniem”

Premiera: czwartek, 17 września, godzina 14:30

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *