Finał Festiwalu Avant Art – radiowa Dwójka zaprasza na transmisję

Światowa premiera kompozycji „Hidros 9” szwedzkiego saksofonisty free jazzowego Matsa Gustafssona, a na estradzie dwa składy instrumentalistów z Polski i Norwegii oraz soliści z całego świata, w tym znakomity saksofonista Colin Stetson. To wszystko na zakończenie festiwalu Avant Art – już w najbliższą sobotę, 1 października, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Transmisja wydarzenia tylko na antenie Dwójki. Początek o godz. 20.00.

Monumentalna kompozycja na 25 muzyków szwedzkiego saksofonisty, improwizatora i kompozytora Matsa Gustafssona jest pogłębioną eksploracją i kontynuacją poprzedniego utworu „Hidros o.T.” (2019), zamówionego przez NyMusikk Trondheim, inspirowaną lustrzanymi formami i strukturami wizualnymi artysty Mathiasa Pöschla (AUT) – informują organizatorzy wydarzenia, którzy zamówili nowy utwór u szwedzkiego artysty.

Kontrolując trzy różne grupy instrumentów (dwa 9-osobowe składy „lustrzane”: polski i norweski, grupę solistów i elektronikę), dyrygent wykorzysta różne metody dyrygowania i trzy rodzaje grafik (wszystkie będą widoczne na scenie – zarówno dla muzyków, jak i dla publiczności). Kompozycja zostanie wykonana przez dyrygenta w formule instant conducting, gdzie tempo, dynamika, gęstość i inne parametry muzyczne będą kontrolowane przez wcześniej ustalone zasady.

To, co nada utworowi szczególny kształt i charakter, to spotkanie tradycyjnego instrumentarium (instrumenty smyczkowe: 4 kontrabasy, 2 wiolonczele, 2 skrzypce) z nową technologią (saksofon basowy ze wzmacniaczem z mikrofonem kontaktowym, gramofony, elektronika i magnetofon) – a wszystko to w formule instant conducting i przy współgraniu z interakcjami solistów.

W pierwszej części wieczoru zaprezentowany zostanie wcześniejsze dzieło Gustafssona – „IAM”.

Transmisja w audycji „Filharmonia Dwójki” – w sobotę, 1 października, w godz. 20.00-23.00. Zapraszają Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *