Gajos i „Fuck For Forest” w październiku w Kino Polska

Październikowym bohaterem Kino Polska będzie laureat nagrody Diamentowych Lwów 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, „aktor czterdziestolecia”: Janusz Gajos.

Gwiazdą stał się po pierwszej większej roli – Janka Kosa w „Czterech pancernych”. Publika tak pokochała czołgistę z przerwą między zębami, że występ w serialu mógł już na zawsze zdefiniować karierę Janusza Gajosa. Na szczęście nie dał się zaszufladkować. W październiku Kino Polska przypomni kilka ról aktora czterdziestolecia, które pozwolą docenić wszechstronność jego talentu.

„Żółty szalik” (niedziela, 4 października, godzina 20:00) to chyba najlepsza część cyklu „Święta polskie” – przede wszystkim dzięki kreacji Gajosa właśnie, który gra tam dyrektora-alkoholika, któremu w przeddzień Bożego Narodzenia życie zawodowe i prywatne wymyka się z rąk. W „Milionerze” (niedziela, 11 października, godzina 20:00) stworzył postać tragikomicznego tytułowego bohatera: mówiącego podlaskim akcentem i z prędkością karabinu maszynowego rolnika, który wygrywa w Lotka i nie wie, czy bardziej zależy mu na tym, by pomóc sąsiadom, czy odegrać się za doznane od nich upokorzenia. Z Janem Fryczem Gajos zagrał w kryminale „Tam i z powrotem” (niedziela, 18 października, godzina 20:00), osadzonym w realiach lat 60. A skoro o kryminałach mowa, nie można zapomnieć o roli szefa rosyjskiej mafii w „Ekstradycji” (czwartek i sobota, godzina 20:00). Po przeciwnej stronie znajduje się postać swoistego anioła-stróża: byłego boksera Wyskocza w „To ja, złodziej” (niedziela, 25 października, godzina 20:00). W dossier Gajosa nie zabrakło i intelektualistów, nawet jeśli czasem podupadłych, jak „Profesor” w „Szczęśliwego Nowego Jorku” (niedziela, 25 października, godzina 22:05).

Filmy z Januszem Gajosem mogłyby wypełnić cały miesiąc, ale w październiku Kino Polska proponuje też inne premiery. Warto zwrócić uwagę na dokument „Fuck For Forest” (niedziela, 5 października, godzina 0:40) młodego reżysera Michała Marczaka, nagrodzony na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2012 roku. To historia ekscentrycznych ekologów, zbierających fundusze na ochronę przyrody przez… produkcję filmów porno. Z kolei „Projekt dziecko” (sobota, 10 października, godzina 22:30) to komedia ze Zbigniewem Zamachowskim i Dominiką Ostałowską jako bezdzietnym małżeństwem, gorączkowo szukającym wśród swoich postrzelonych znajomych potencjalnego dawcy nasienia…

W każdy weekend na antenie Kino Polska na nowo startują także serialowe maratony (sobota i niedziela, od godziny 9:00). W październiku w kilkuodcinkowych dawkach można będzie obejrzeć zatem „Samochodzik i templariusze”, „Pogranicze w ogniu”, „Podróż za jeden uśmiech” i „Nad Niemnem”.

Źródło: Kino Polska TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *