„Geniusze i marzyciele” – nowy serial dokumentalny w TVP1

W środę, 27 stycznia o godz. 21:00 Jedynka zaprasza na nowy serial dokumentalny o polskich naukowcach i odkrywcach. To opowieść o jedenastu, niezwykłych bohaterach sportretowanych w filmach z udziałem autorytetów i historyków z całego świata.

Wyprodukowany przez Telewizję Polską cykl filmów dokumentalnych ukazywał będzie życie i dokonania polskich naukowców i odkrywców, którzy działali w pierwszej połowie XX wieku. Ich wynalazki lub badania przyczyniły się do rozwoju cywilizacji w dziedzinie nauk ścisłych, inżynierii i medycynie. Ręczna kamera filmowa, kamizelka kuloodporna, podstawy produkcji mikroprocesorów, oznaczenie grup krwi, czy kolorowa fotografia, to tylko kilka przykładów odkryć i wynalazków, z których korzysta cały świat.

Pierwszy film pt. „Henryk Magnuski. Twórca walkie talkie” w reżyserii Marka Gajczaka przybliży sylwetkę i dokonania Henryka Magnuskiego (1909-1978). Polski inżynier był pionierem bezprzewodowej komunikacji oraz pierwszych modeli podręcznej radiostacji. Stworzył też system umożliwiający lądowanie po zmroku samolotów na lotniskowcach, który pomógł Amerykanom w czasie wojny na Pacyfiku.

Bohaterami filmów będą: Stefan Banach, Stefan Bryła, Jan Czochralski, Ludwik Hirszfeld, Józef Hofmann, Antoni Kocjan, Kazimierz Prószyński, Zygmunt Puławski, Jan Szczepanik, Czesław i Tadeusz Tańscy.

Filmy z cyklu „Geniusze i marzyciele” będą prezentowane premierowo w TVP1, w każdą środę o godzinie 21:00 i powtarzane na antenie TVP Dokument.

„Geniusze i marzyciele” to wynalazcy i artyści. Niezwykli ludzie, o których dzisiaj mało kto pamięta. Cykl jest autorskim pomysłem pani Anny Ferens, która poświęciła na ten projekt wiele lat. Stworzyła niezwykły cykl przedstawiający sylwetki takich osób jak np. Henryk Magnuski, twórca walkie-talkie, Ludwik Hirszfeld, który wprowadził oznaczenia grup krwi, czy Jan Czochralski, odkrywca w obszarze krystalizacji krzemu, kładący podwaliny pod rozwój dzisiejszych technologii. To m. in. dzięki jego metodzie korzystamy z komputerów, czy telefonów komórkowych!

Sprawdź ofertę kanału TVP1 w PROGRAMIE TV

Cykl filmów „Geniusze i marzyciele” wyprodukowały Telewizja Polska S.A. oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA). Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *