Inauguracja sezonu artystycznego 2021/2022 Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie

W niedzielę 19 września br. o godz. 19.00 Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie zainauguruje swój sezon artystyczny 2021/2022. W programie wydarzenia koncertowe wykonanie opery Macieja Kamieńskiego „Nędza uszczęśliwiona” pod batutą Michała Klauzy. Transmisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

19 września o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie oficjalnie rozpocznie sezon artystyczny 2021/2022. Zespół zaprezentuje koncertową wersję opery w dwóch aktach z muzyką Macieja Kamieńskiego oraz librettem Wojciecha Bogusławskiego na podstawie kantaty Franciszka Bohomolca SJ pt. „Nędza uszczęśliwiona”.

Oryginalny tytuł dzieła, które wykona Orkiestra to „Nędza uszczęśliwiona Naypierwsza oryginalna polska opera w dwóch aktach z muzyką Macieia Kamieńskiego wystawiona w Warszawie 1778”. Główną bohaterką najstarszej polskiej opery jest Kasia, uboga dziewczyna, zakochana w Antku, chłopcu z tej samej wsi. Matka Kasi nakazuje jej, pomimo uczuć, poślubić bogatego mieszczanina, którego zasoby pozwolą uratować podupadające po śmierci męża gospodarstwo. Zrozpaczony Antek postanawia jednak walczyć o ukochaną. Z pomocą młodym przychodzi Pan, pomagając im „zacząć porządne gospodarstwo”, dzięki czemu będą mogli utrzymać zarówno siebie, jak i Annę – matkę Kasi.

Od kilkunastu lat Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie rozpoczyna swój sezon artystyczny koncertowym wykonaniem opery. Obecny sezon artystyczny 2021-2022 inaugurujemy najstarszą polską operą – „Nędzą uszczęśliwioną” Macieja Kamieńskiego do libretta Wojciecha Bogusławskiego, które powstało na podstawie kantaty x. Franciszka Bohomolca. Jest to dzieło może nieco naiwne, ale z piękną muzyką. Jednym z powodów wykonania go właśnie teraz, jest przypadająca w roku bieżącym 200. rocznica śmierci jego twórcy – Macieja Kamieńskiego – mówi Krzysztof Kur, dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *