Jazzowe „Listy Norwida” w radiowej Dwójce – Kasia Pietrzko Trio, Maciej Kądziela i Andrzej Chyra

Najbliższe muzyczne spotkanie w cyklu radiowej Dwójki „Jazz.PL” zapowiada się znakomicie: na scenie trio pianistki Kasi Pietrzko wraz z saksofonistą Maciejem Kądzielą i aktorem Andrzejem Chyrą, a w repertuarze poezja Cypriana Kamila Norwida – ilustrowana najlepszym jazzem w krajowym wydaniu. Emisja wydarzenia już w najbliższy piątek 24 września – na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na Facebooku, kanale YouTube stacji i stronie dwojka.polskieradio.pl.

Wydarzenie nawiązuje do 200. rocznicy urodzin Norwida i zrealizowane zostało dzięki życzliwości Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, dzięki któremu słuchacze Dwójki będą mogli usłyszeć i zobaczyć (na stronie i w mediach społecznościowych stacji) muzyczno-literacki projekt „Listy Norwida” – zaprezentowany premierowo podczas festiwalu „Chopin i jego Europa”. Na scenie pojawią się: Kasia Pietrzko (fortepian), Andrzej Święs (kontrabas), Piotr Budniak (perkusja) oraz – gościnnie – Maciej Kądziela (saksofon altowy) i Andrzej Chyra (recytacje).

Kasia Pietrzko to pianistka i kompozytorka, laureatka m.in. „Mateusza” – nagrody muzycznej Programu 3 Trzeciego Polskiego Radia w kategorii Debiut Roku za album „Forthright Stories” (2018) oraz nagrody Grand Prix „Jazz Melomani” w kategorii Nadzieja Melomanów (2018). Miesięcznik „Jazz Forum” przyznał jej tytuł Nowej Nadziei roku 2019. Pianistka była również nominowana do Nagrody Muzycznej Fryderyk 2018 w kategorii Debiut Roku. W jej autorskim trio grają: Andrzej Święs – czołowy kontrabasista młodego pokolenia polskiej sceny jazzowej oraz perkusista i kompozytor Piotr Budniak.

Artystycznego dorobku Andrzeja Chyry nie trzeba szeroko przedstawiać – ma na koncie kilkaset ról kinowych, telewizyjnych, teatralnych i dubbingowych. Wyreżyserował również kilka sztuk dla teatru. W projekcie „Listy Norwida” nie tylko recytuje poezję, ale jest również autorem wyboru prezentowanych tekstów.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *