Jedynka zaprasza na koncert z cyklu „Scena Szpilmana – Jedynka Live”. Gwiazdą wydarzenia będzie zespół Michalove

W piątek, 27 stycznia, na antenie radiowej Jedynki odbędzie się transmisja koncertu zespołu Michalove. Wydarzenie odbędzie w ramach cyklu „Scena Szpilmana – Jedynka Live” – kameralnych spotkań z muzyką i artystami z całego świata, które Program 1 wznawia po przerwie. Początek koncertu o godz. 20.05. Koncert odbędzie z udziałem publiczności w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana. Zaproszenia będzie można zdobyć słuchając Jedynki.

Michalove to rodzinne trio artystów połączonych ogromną miłością do muzyki. Członkowie zespołu pochodzą z Michałowa, małej miejscowości na Pomorzu. Ich przodkowie przybyli tutaj z różnych stron Polski. Dziadek sióstr Terefenko był ukraińskim przesiedleńcem z Podkarpacia, w wyniku akcji „Wisła”. W ich repertuarze znajdują się tradycyjne pieśni wielogłosowe, głównie ukraińskie, ale też polskie i bałkańskie. Muzycy wykonują je a’capella przy akompaniamencie akordeonu, bębnów i hand panu.

W 2019 roku zdobyli I nagrodę na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” w Lublinie, a w 2022 na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja” zdobyli uznanie „za stylowe i przekonujące odczytanie wschodnich tradycji wokalnych” i zostali uhonorowani drugą nagrodą ex aequo z duetem SEKUNDa oraz nagrodą Programu 1 Polskiego Radia.

W grudniu ubiegłego roku odbyła się premiera ich debiutanckiej płyty „Rano”, nad którą patronat objęła radiowa Jedynka. „Rano” to mozaika pieśni ludowych wywodzących się z różnych regionów Ukrainy. Na płycie znalazły się utwory, które na przestrzeni lat zespół poznawał dzięki znajomym lub podczas warsztatów śpiewu. Przekraczając granice czasu i gatunków muzycznych, artyści łączą transową muzykę, przestrzenne brzmienie hand panu, tank drumu i akordeonu ze światem ukraińskich tradycji śpiewu.

Gospodarzami piątkowego wieczoru będą: Aleksandra Tykarska i Mariana Kril.

Koncert zespołu „Michalove” – w ramach cyklu „Scena Szpilmana – Jedynka Live” – w piątek, 27 stycznia, na antenie Jedynki. Początek transmisji o godz. 20.05.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *