Jesień w TVP Historia

Jesienią w TVP Historia nowości i zabytki. 60 lat Telewizji Polskiej to okazja do przypomnienia kultowych audycji, które zapisały się w historii telewizji. TVP Historia przypomni „Sondę”, „Wielką Grę”, „Dziennik Telewizyjny”, „Szansę na sukces” i festiwale, ale pojawią się również premiery nowych filmów dokumentalnych „Wyspa władców” – filmowa wyprawa do czasów Mieszka I, w której dzięki najnowocześniejszej technice ożywa prastare miasto, „Sen o morzu i koloniach” – pokazujący, że Argentyna czy Madagaskar to ważne punkty także na mapie Polski… historycznej mapie.

PO RAZ PIERWSZY NA ANTENIE TVP HISTORIA

„Z archiwum Filmoteki Narodowej” – od 5 września w każdą środę o godzinie 21:00 – Tylko w TVP Historia połączenie reportaży o historii polskiego filmu i skarbach archiwów Filmoteki Narodowej oraz samych archiwalnych filmów, będących najcenniejszymi zabytkami polskiej kinematografii.

CYKLE DOKUMENTALNE

„Cała prawda o…” – Cykl programów dokumentalnych poświęconych najważniejszym postaciom współczesnego życia politycznego. Christian Malard i Bernard Vaillot, doświadczeni dziennikarze polityczni, przez dobę towarzyszą bohaterowi odcinka, ukazują go w jego naturalnym, codziennym środowisku. Ich ambicją jest stworzenie pełnego, wielowymiarowego obrazu nie tylko polityka, ale również człowieka. Szanują jego prawo do prywatności i własnych poglądów, pozwalają mu wypowiadać się szczerze, decyzję i ocenę pozostawiając odbiorcom. Pierwszy odcinek jest poświęcony królowi Jordanii, Abdullahowi II, człowiekowi, który – choć był pierworodnym synem króla Husajna, nie był jego następcą. Jak to się stało, że Abdullah zasiadł na tronie Jordanii? Jak odnalazł się w nowej roli? Jakie cele sobie stawia? Na te i inne pytania odpowiada sam Abdullah II i osoby z jego najbliższego otoczenia. W następnych odcinkach sylwetki Shimona Peresa, Michaiła Gorbaczowa, Romano Prodi, Colina Powell’a, Hosni Mubaraka i wielu innych polityków, którzy decydowali o kształcie historii XX wieku.

SERIALE FABULARNE

„Ostatni bej Bałkanów” – akcja toczy się na przestrzeni pięćdziesięciu lat w regionie Jeziora Macedonii. Jest to saga rodzinna, mini – seria opowiadająca o awanturniczym życiu Zulfikar, potomka długiej linii tureckiej Bejów i paniczów rodu Gorick Castle. Wszystko to dzieje się na tle przemian polityczno – społecznych przełomu wieków XIX i XX. Saga poprzez losy jednej rodziny, przedsatwia nowy świat rodzący się w bólu i krwi.

Od 6 września – czwartki godzina 21:00 „Komandoria” – Cykl z serii „fikcji historycznej”. Film nakręcony z wiernością szczegółów: ubrań, klimatu epoki, militariów. Cykl pokazuje „prawdziwe” oblicze codzienności w średniowieczu, z jej lękiem o zdrowie i życie, wiarą w nadprzyrodzone moce z jednej strony i obsesyjną religijnością z drugiej. Oprócz tego film zawiera sceny rodem ze średniowiecznych traktów, które opisują ówczesne dokumenty: bójkami w przydrożnych karczmach, turniejami rycerskimi, a także dworskimi intrygami i z ówcześnie postrzeganym seksem. Nie zabraknie też średniowiecznego okrucieństwa wojny, podstępów i trucizn niemal dosłownie jak z zamku Borgiów. Od 4 października – czwartki godzina 21:00.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *