Jubileusz Kazimierza Korda i Jerzego Artysza w radiowej Dwójce

W środę 18 listopada na antenie Dwójki Polskiego Radia będzie można usłyszeć koncerty z okazji wyjątkowego jubileuszu Kazimierza Korda oraz prof. Jerzego Artysza. Drugiego z artystów słuchacze spotkają również w audycjach „Zapiski ze współczesności” oraz „Cafe Muza”.

90-te urodziny świętują wybitny dyrygent, niezwykle zasłużony dla polskiego życia muzycznego, wieloletni dyrektor artystyczny i naczelny Filharmonii Narodowej, znany także z występów w czołowych teatrach operowych świata – Maestro Kazimierz Kord – oraz znakomity baryton – Profesor Jerzy Artysz – wieloletni solista Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagog warszawskiej AM i UMiFC, któremu rozgłos i uznanie przyniosły zarówno kreacje operowe, jak i wykonania repertuaru oratoryjnego i pieśniowego, w szczególności kreacje polskiej muzyki współczesnej, uhonorowane wieloma nagrodami.

Dwójka Polskiego Radia przygotowała z tej okazji specjalny program. O godz. 13.00 w Koncertach w porze lunchu zostanie odtworzony koncert inaugurujący X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie z 1980 r. Został on wykonany przez triumfatorkę konkursu z roku 1965, Marthę Argerich, która pod batutą Kazimierza Korda zagrała I Koncert fortepianowy b-moll op. 23 Piotra Czajkowskiego. W audycji będzie można usłyszeć także drugiego z jubilatów – Profesora Jerzego Artysza, w którego interpretacji zabrzmią „Cztery sonety miłosne wg Szekspira” Tadeusza Bairda.

W Filharmonii Dwójki o godz. 19.00 obu artystów połączy estrada Filharmonii Narodowej i wspólne wykonanie jednego z arcydzieł muzyki oratoryjnej, „Stworzenia świata” Józefa Haydna. W oratorium, które zostało zarejestrowane 28.02.1982 r, wzięła udział doborowa obsada solistów: Delfina Ambroziak – sopran, Małgorzata Armanowska – sopran, Jerzy Knetig – tenor, Jerzy Artysz- baryton oraz Maciej Witkiewicz – bas. Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej dyrygował Kazimierz Kord.

Od poniedziałku do piątku na antenie Programu 2 będzie można usłyszeć „Zapiski ze współczesności” Profesora Jerzego Artysza. Artysta opowie o pracy na wielu estradach świata, ale też będzie wspominał  dom rodzinny, lata edukacji, wojnę i ludzi, których spotkał  na swojej drodze życia. Nagrania znakomitych Jubilatów będzie można usłyszeć także w Poranku Dwójki, w Kanonie i audycji Wybieram Dwójkę. Jerzy Artysz będzie również gościem specjalnego wydania „Cafe Muza” w niedzielę 22.11 o godz. 10.00.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *