Jubileusz Maanamu w Trójce

„Boskie Buenos”, „Szare miraże”, „Cykady na Cykladach”, „Nie poganiaj mnie bo tracę oddech”, „Wyjątkowo zimny maj”, „Róża”, a może zupełnie coś innego? O tym, jaki utwór Maanamu zwyciężył w plebiscycie słuchaczy Trójki z okazji 40-lecia tej grupy przekonamy się już w piątek 16 października 2015 roku podczas specjalnego wydania „Listy przebojów Programu 3”.

Słuchacze Trójki głosowali na największy przebój Maanamu przez pięć tygodni, od początku września. Wybierać było można spośród 195 najbardziej znanych utworów zespołu, ale też solowych nagrań jej liderów – Kory i Marka Jackowskiego. Plebiscyt zakończył się 12 października, a jego wyniki poznamy w najbliższym wydaniu „LP Trójki” (piątek, 16 października, godziny 9:05-12:00) i „Listy Przebojów Programu 3” (godziny 19:05-22:00), które to audycje zostaną w całości poświęcone temu zespołowi. Specjalne wydanie trójkowej „Listy” z okazji 40-lecia zespołu poprowadzi Piotr Baron, a gospodarzem poprzedzającej ją „LP Trójki” będzie Marek Niedźwiecki, który zaprezentuje m.in. obszerne fragmenty wywiadu Piotra Metza z Korą – m.in. na temat historii i dorobku zespołu.

Równolegle, bo dokładnie 16 października, na rynku ukaże się specjalne wydawnictwo podsumowujące muzyczny dorobek grupy. Na podwójnym albumie „Miłość jest cudowna (1975-2015)” znajdzie się 40 zremasterowanych piosenek z całej historii Maanamu.

W 2015 roku mija 40 lat od momentu powstania zespołu. Największe sukcesy zespół odnosił on w latach 80. zeszłego wieku. To Maanam rozpoczął rockową rewolucję w Polsce – stał się klasykiem polskiej muzyki rockowej, a Kora, wokalistka i autorka większości tekstów grupy, rockowa ikoną – mówi Kamil Sipowicz, pisarz, malarz i historyk filozofii, a prywatnie mąż Kory. – Maanam odbył długą drogą: od post-hipisowskiego w roku 1975, przez akustyczny, lecz punkowy w roku 1977 z Johnem Porterem w składzie, następnie rasowo nowofalowy i rockowy z roku 1981, refleksyjny w 1994, skończywszy na znowu rockowym w roku 2004. W 2013 roku zmarł Marek Jackowski, tym samym nadzieje na reaktywację Maanamu stały się nieaktualne. Została muzyka. Muzyka, która towarzyszyła nam w naszym życiu, naszych emocjach, w naszych zakochaniach, rozstaniach, w naszej smucie wojennej i radości z wolnej Polski. Warto słuchać Maanamu. Ta muzyka wzbogaca i wielu ludziom nadal daje siłę do życia, do walki z przeciwnościami, z depresjami i falami szczęścia. Ma nam grać Maanam – dodaje Sipowicz.

Muzyczne spotkanie z twórczością zespołu Maanam na antenie Trójki w piątek 16 października w audycjach „LP Trójka” (godziny 9:05-12:00) i „Lista Przebojów Programu 3” ( godziny 19:05-22:00).

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *