Jubileuszowy koncert Lory Szafran w Trójce

W niedzielę 24 maja 2015 roku w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 wystąpi Lora Szafran z zespołem. Podczas koncertu znakomita wokalistka jazzowa świętować będzie 30-lecie pracy artystycznej.

Jedna z najlepszych wokalistek ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach (1986). Jeszcze jako studentka współpracowała z czołową grupą jazzową Walk Away. W 1984 roku zajęła pierwsze miejsce na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Od 1988 roku współpracowała z jedną z najlepszych formacji jazzu akustycznego – New Presentation. Nagrała z nią dwie płyty: „Lonesome Dancer” (uznaną za jazzową płytę 1989 roku) i „You’ve Changed” (1993).

W swoim dorobku Lora Szafran ma jednak nie tylko jazzowe nagrania – wielokrotnie brała udział w międzynarodowych festiwalach piosenki, wygrywając popularne festiwale w: Sopocie (Grand Prix i Bursztynowy Słowik, 1990), Bregenz (Austria, 1990) i Cesme (Turcja, 1991). Efektem jej działalności w muzyce pop są dwie płyty: „W górę głowa” (1991) i „Tylko Chopin” (1994). W 2003 roku ukazał się album „Śpiewnik Nahornego”, w którym można odnaleźć jedne z popularniejszych kompozycji Włodzimierza Nahornego w jej wykonaniu. W 2005 roku wraz z Patrycją Golą i Beatą Bednarz założyła trio wokalne Big Stars, z którym zdobyła trzecią nagrodę Festiwalu Jedynki Sopot 2006. W listopadzie 2007 roku ukazała się kolejna płyta „Droga do ciebie”, zawierająca jazzowe interpretacje polskich standardów genialnej spółki autorskiej Wasowski-Przybora w aranżacjach Bogdana Hołowni.

W styczniu 2012 roku ukazały się jej „Sekrety życia według Leonarda Cohena” z piosenkami kanadyjskiego barda w przekładach Macieja Zembatego, Daniela Wyszogrodzkiego i Pawła Orkisza. Najnowsza propozycja artystki to, wydany w 2013 roku, album „Nad ranem”, na którym znalazły się kompozycje zarówno gigantów polskiej muzyki, takich jak Seweryn Krajewski i Michał Urbaniak, ale też nowych talentów: Miłosza Wośko i Tomka Krawczyka (Bisquit, Zakopower). Autorami tekstów są: Jonasz Kofta, Andrzej Poniedzielski, Adam Nowak (Raz Dwa Trzy), Dariusz Dusza (Shakin’ Dudi, Dżem) i Piotr Brymas.

Podczas występu w Trójce wokalistka będzie świętować jubileusz 30-lecia pracy artystycznej. Nie zabraknie więc muzycznych niespodzianek oraz znakomitych gości. Swój udział w wydarzeniu potwierdzili: Włodzimierz Nahorny, Andrzej Poniedzielski, Bernard Maseli, Bogdan Hołownia, Piotr Wojtasik i Mieczysław Szcześniak. Artystce i jej gościom będzie towarzyszył zespół w składzie: Miłosz Wośko (aranżacje, fortepian, instrumenty klawiszowe), Piotr Aleksandrowicz (gitary), Sebastian Stanny (saksofony), Dariusz Szymańczak (bas), Krzysztof Szmańda (perkusja).

Transmisja koncertu Lory Szafran z Muzycznego Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej na antenie Trójki w niedzielę 24 maja od godziny 20:05.

Koncert zrealizowany zostanie przy współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym (NInA).

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *