„Kolumbowie” w nowej, cyfrowej jakości obrazu i dźwięku

W 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego TVP1 HD i TVP Historia prezentują – po cyfrowej rewitalizacji – 5. odcinkowy serial wojenny „Kolumbowie” w reżyserii Janusza Morgensterna.

Cyfrową rewitalizację serialu filmowego przeprowadzono w Wydziale Digitalizacji i Rekonstrukcji Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP. Rewitalizacja cyfrowa poszczególnych odcinków serialu polegała na pieczołowitym usuwaniu wszelkich widocznych uszkodzeń – rys, zadrapań i odprysków emulsji, nadmiaru ziarnistości, braku stabilności kadru, czy migotania tła.

Nasze prace trwały aż 1 125 godzin, chociaż serial trwa tylko około 279 minut – podkreśla Jerzy Kaźmierczak, zastępca dyrektora Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP. – To aż około 420 tys. klatek filmowych, nad którymi trzeba było się „pochylić”, aby usunąć z niemal benedyktyńską cierpliwością widoczne w cyfrowym obrazie uszkodzenia mechaniczne i fizyko-chemiczne światłoczułej taśmy filmowej. Proces degradacji materii analogowej – taśmy filmowej jest nieuchronny, nie można go zatrzymać, co najwyżej można go spowolnić np. poprzez stworzenie odpowiednich warunków przechowywania.

Rewitalizacja cyfrowa to łączenie nowoczesnych technologii cyfrowych z umiejętnościami i pasją specjalistów – realizatorów technicznych efektów specjalnych Wydziału Digitalizacji i Rekonstrukcji ODiZP. „Zatrzymują” oni zmiany jakości obrazu w czasie i przywracają blask dziełom filmowych. Prace związane z rewitalizacją filmu to długotrwały proces technologiczny, który wymaga specjalistycznego sprzętu, ale przede wszystkim umiejętności praktycznej i wiedzy z zakresu techniki filmowej, telewizyjnej i informatycznej.

Nadzór autorski – konsultację operatorską nad cyfrową rewitalizacją w zakresie korekcji tonalnej i przeformatowania obrazu do formatu 16:9 sprawowali: Krzysztof Pakulski (pierwsze 3 odcinki) i Jacek Prosiński (odcinki 4. i 5.). Serial po digitalizacji zapisano w rozdzielczości 4K, DPX 16 bit, log.

Serial „Kolumbowie” został zrealizowany w 1970 roku (premierę miał 9 września tegoż roku). Jest on filmową adaptacją powieści Romana Bratnego, a w szczególności jej dwóch pierwszych tomów, na podstawie scenariusza autora, w reżyserii Janusza Morgensterna. Muzykę skomponował Jerzy Matuszkiewicz, a autorem zdjęć był Tadeusz Wieżan. Produkcją zajął się Zespół Filmowy „Iluzjon”, a kierownikiem produkcji był Jerzy Buchwald.

W serialu wystąpiło wielu wybitnych aktorów, w tym Jan Englert, Władysław Kowalski, Jerzy Matałowski, Marek Perepeczko, Krzysztof Machowski, Jerzy Trela, Alicja Jachiewicz.

W tym roku w TVP poddano cyfrowej rekonstrukcji 10 filmów Krzysztofa Kieślowskiego z cyklu filmowego „Dekalog”, 13 odcinków serialu „Janosik” oraz filmy fabularne „Karate po polsku” i „Ostatni prom”. Trwają prace nad rewitalizacją cyfrową 3 filmów fabularnych Wojciecha Wójcika: „Trójkąt Bermudzki”, „Prywatne śledztwo” i „Zabić na końcu”, przyrodniczą 10 odcinkową serią „Saga prastarej puszczy” Jana i Bożeny Walencików, a także seriali „Czterej pancerni i pies” oraz „07 zgłoś się”.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *