Koncert HAŁVVA – Music of Andrzej Trzaskowski w radiowej Dwójce i online

HAŁVVA – to awangardowy projekt Kamila Piotrowicza i Jacka Prościńskiego, którzy w Dwójce zaprezentują swoją wizję kompozycji Andrzeja Trzaskowskiego – kompozytora i pianisty – legendy polskiego jazzu. Podczas koncertu będzie można usłyszeć mniej znane orkiestrowe kompozycje artysty z początku lat siedemdziesiątych. Gościem specjalnym będzie francuski trębacz Timothėe Quost. Transmisja w piątek, 26 sierpnia, od godz. 18.00 na antenie stacji oraz – w formie streamingu wideo – na: Facebooku, stronie dwojka.polskieradio.pl i kanale YouTube Dwójki.

Już w najbliższy piątek kolejna odsłona cyklu Jazz.pl – awangardowy projekt HAŁVVA Kamila Piotrowicza i Jacka Prościńskiego. Artyści zaprezentują swoją wizję kompozycji Andrzeja Trzaskowskiego – słynnego kompozytora i pianisty. Sięgną po mniej znane kompozycje orkiestrowe z początku lat siedemdziesiątych, takie jak „Bloki”, „Magma”, ale także utwory z lat sześćdziesiątych i balladę z filmu „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza. Gdy dostałem nagrania z Archiwum Polskiego Radia to zobaczyłem jak bardzo odważnym muzykiem był Trzaskowski – mówi pianista Kamil Piotrowicz, który na specjalne zamówienie radiowej Dwójki przygotował nowe aranżacje utworów Andrzeja Trzaskowskiego – Słuchając jego kompozycji mam poczucie, że jest to muzyka o dużej odwadze, która łączy się z przełamywaniem bariery, poruszaniem się gdzieś dalej, graniem w sposób ryzykowny, awangardowy(…) kiedy słuchałem tych nagrań byłem w szoku, byłem nimi zafascynowany.

Do polskich muzyków dołączy także gość specjalny – francuski trębacz, improwizator i kompozytor Timothėe Quost, który w swojej twórczości unika wyraźnych etykiet stylistycznych. Tak o współpracy z artystą mówi Kamil Piotrowicz: Chciałem mieć w zespole instrument dęty i od razu pomyślałem o Timothėe, gdyż jego język muzyczny świetnie współgra z tym co tworzymy z Jackiem Prościńskim w duecie HAŁVVA. Aranżowanie muzyki Trzaskowskiego na ten właśnie skład było podwójnym wyzwaniem, bo musiałem zadać sobie kilka ważnych pytań; na ile ma to być Trzaskowski, a na ile ma to być HAŁVVA?

Gospodarzem koncertu „Music of Andrzej Trzaskowski” będzie Roch Siciński.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *