Koncert noworoczny „Szalone skrzypce i muzyka świata” w radiowej Jedynce

„Szalone skrzypce i muzyka świata” to magiczna, przepełniona wirtuozerią skrzypiec podróż do nostalgicznego świata węgierskiej puszty, podróż w świat orientu, muzyki filmowej, muzyki świata, otwartej improwizacji oraz tanga. Radiowa Jedynka zaprasza na koncert noworoczny do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Władysława Lutosławskiego w poniedziałek 13 stycznia tuż po godz. 20.00. Transmisja wydarzenia na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Gościem specjalnym koncertu będzie Roby Lakatos – szalony cygański skrzypek, uduchowiony klezmer, perfekcyjnie doskonały wirtuoz, rasowy jazzman i kompozytor. Artysta pochodzi z rodu legendarnego króla romskich skrzypków – Janosa Bihari’ego. Jako 9-latek zadebiutował w roli prymisty w cygańskim zespole, ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium im. Beli Bartoka w Budapeszcie. Występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na trzech kontynentach. Na co dzień gra z formacją Klezmer Karma, śpiewaczką jidysz Myriam Fuks, Marthą Argerich i przedstawicielami muzyki klasycznej: Franz Liszt Chamber Orchestra oraz Vieuxtemps Quartet.

Koncertowi blasku doda niezwykle ceniona przez Robiego Lakatosa, wybitna polska skrzypaczka, solistka i kameralista – Anna Wandtke. Na scenie wirtuozom skrzypiec towarzyszyć będą wyjątkowi artyści. Na koncertowych cymbałach zagra jeden z czołowych węgierskich cymbalistów młodego pokolenia, Jenő Lisztes. Obok niego przy fortepianie zasiądzie improwizator Kalman Cseki. Ponadto na akordeonie zagra wszechstronny gdański muzyk i solista – Paweł Zagańczyk, a na kontrabasie znany polskiej publiczności solista, kameralista, eksperymentator oraz założyciel wielu zespołów – Sebastian Wypych, odpowiedzialny również za kierownictwo artystyczne koncertu.

Bilety do nabycia w sklepie Polskiego Radia oraz w kasie przed koncertem. Koncert noworoczny „Szalone skrzypce i muzyka świata” poprowadzi Paweł Sztompke. Transmisja wydarzenia w Programie 1 Polskie Radia w poniedziałek 13 stycznia tuż po godz. 20.00.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *