Koncert Wolnej Grupy Bukowina w radiowej Trójce

W niedzielę 11 czerwca w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 wystąpi Wolna Grupa Bukowina. Podczas koncertu w Trójce zespół, który działa na muzycznej scenie już prawie pół wieku, zaprezentuje przekrojowy materiał ze swoich kilkunastu płyt.

Wolna Grupa Bukowina to najpopularniejszy polski zespół z nurtu poezji śpiewanej. I najdłużej działający – zadebiutował w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Muzycy tworzący formację pochodzili z Buska-Zdroju i Krakowa, a założył ją ówczesny maturzysta – Wojciech Bellon. Piosenką „Ponidzie” wyśpiewali sobie jedną z głównych nagród. Grupa miała formułę otwartą, dlatego występowało z niej wielu znanych polskich wykonawców i muzyków. Trzon zespołu stanowili: Wojciech Bellon – twórca tekstów większości piosenek (zmarł w 1985 roku) oraz: Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn.

Poza sporym dorobkiem fonograficznym zespół ma na koncie wielokrotnie nagrodzone występy w licznych polskich festiwalach, w tym na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, udział w studenckich festiwalach FAMA oraz dwukrotny występ dla 150 tysięcznej widowni na Przystanku Woodstock. WGB koncertowała też w Europie, a także dla Polonii w Kanadzie, USA i Irlandii.

Obecny skład Wolnej Grupy Bukowina to: Grażyna Kulawik (śpiew), Wojciech Jarociński (śpiew, gitara), Wacław Juszczyszyn (śpiew, gitara), Wojciech Maziakowski (gitara basowa), Marek Zarankiewicz (instrumenty perkusyjne) i Krzysztof Żesławski (gitara elektryczna).

Koncert poprowadzi Janusz Deblessem – autor audycji „Gitarą i piórem” w Trójce.

Transmisja na antenie Programu 3 w niedzielę 11 czerwca od godzinie 19:05.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *