Koncert z cyklu „Jazz.PL” w radiowej Dwójce i online: Filip Żółtowski Quartet z debiutancką płytą

Cykl „Jazz.PL” wraca po dwutygodniowej przerwie na antenę radiowej Dwójki. I nie tylko! Już w najbliższy piątek, 22 października, w Studiu S3 Polskiego Radia wystąpi Filip Żółtowski Quartet, a koncert ten będzie dostępny również – w formie streamingu wideo – na Facebooku, kanale YouTube stacji i stronie dwojka.polskieradio.pl. Początek o godz. 18.00. Wydarzenie odbędzie się z udziałem publiczności – z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dla słuchaczy przygotowana została ograniczona pula zaproszeń – można je zdobyć słuchając w tym tygodniu Dwójki. Zespół złożony z młodych przedstawicieli trójmiejskiego środowiska jazzowego zaprezentuje, podczas muzycznego wieczoru, materiał ze swojej debiutanckiej płyty.

Filip Żółtowski Quartet to formacja, która powstała w sierpniu ubiegłego roku. „Humanity”, czyli pierwszy album muzyków z Trójmiasta, trafił na sklepowe półki niespełna miesiąc temu. Płyta ta zawiera fuzję muzyki jazzowej, często mocno improwizowanej, z elektronicznymi brzmieniami inspirowanymi twórczością producentów znanych ze sceną muzyki pop czy EDM (np. Flume, Medasin), a także hip-hopowymi beatami w stylu produkcji Jamesa Yanceya (J.Dilla). – Jeśli mielibyśmy zdefiniować główny punkt łączący tę fuzję gatunków, to będzie to właśnie muzyka jazzowa w stylu Steve’a Colemana and Five Elements czy Brada Mehldaua – mówią członkowie zespołu. Czy tak jest w rzeczywistości? Już w piątek słuchacze Dwójki będą mieli doskonałą okazję poznania oryginalnej twórczości utalentowanych debiutantów – oczywiście w wydaniu koncertowym.

W skład zespołu wchodzą studenci oraz absolwenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Kwartet w swojej muzyce łączy jazzową tradycję z nowoczesnymi brzmieniami oraz śpiewnymi tematami. Ich debiutancki album „Humanity” to muzyczne przemyślenia na temat poszukiwania równowagi między dwoma odmiennymi światami – światem algorytmu (telefonów, komputerów i zbyt wielu bodźców) i światem naturalnym (przyrody, piękna i wewnętrznego spokoju). – Chcemy, aby muzyka, którą gramy, pokazywała, że można żyć w symbiozie między tymi dwoma światami. Jej głównym przekazem jest bycie w danym momencie, w danej chwili i przeżywanie tego momentu w pełni – mówią o swoim debiucie artyści.

Podczas muzycznego wieczoru w studiu S3 Polskiego Radia Filip Żółtowski Quartet zaprezentuje się w składzie: Filip Żółtowski – trąbka, Szymon Zawodny – saksofon, Wojtek Wojda – fortepian/moog i Mikołaj Stańko – perkusja. Koncert poprowadzi Roch Siciński.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *