„Kuchnia Żydów Polskich” – premiera w TVP Historia

W sobotę, 5 grudnia o godz. 17.25 w TVP Historia zaprasza na premierowy odcinek „Kuchni Żydów Polskich” Łukasza Modelskiego. W programie przepisy wraz z ciekawą opowieścią o 800 latach sąsiedztwa i wzajemnych relacji Polaków i Żydów.

Sprawdź godziny emisji audycji „Kuchnia Żydów Polskich” w PROGRAMIE TV

Program przybliża historię kuchni żydowskiej, a także pokazuje, jak kształtowała się tradycja kuchni polskich Żydów, jak mieszały się smaki polskich potraw i jak pod wpływem judaistycznych zasad tworzyły nową jakość. Dzięki programowi widzowie dowiedzą się ile potraw żydowskich zostało włączonych do kuchni polskiej do kanonu „smaków z dzieciństwa”.

Kuchnia i związane z nią tradycje to odbicie wspólnych losów dwóch narodów żyjących w sąsiedztwie przez osiem wieków. Każdy odcinek jest opowieścią o innym historycznym okresie wzajemnych relacji – od Kazimierza Wielkiego po wiek XIX. To także historia żydowskich świąt, które przez wieki były ważnymi punktami w polskim kalendarzu. Pascha, Rosz ha-szana, Szabat, Chanuka, Sukkot, to tradycje i biblijne korzenie wspólne dla judaizmu i chrześcijaństwa.

W pierwszym odcinku, 5 grudnia, Łukasz Modelski przeniesie widzów TVP Historia do czasów wypraw krzyżowych i wielkiej emigracji Żydów, głównie z Hiszpanii do Polski, która gościnnie przyjmowała prześladowanych za wiarę uciekinierów. Stąd też śródziemnomorski rys w potrawach żydowskiej kuchni XII i XIII wieku. Pasta z bakłażana, duszony jarmuż, czy groch z ryżem dzięki współczesnej modzie przeżywają renesans.

Sprawdź ofertę kanału TVP Historia w PROGRAMIE TV

Program poprowadzi Łukasz Modelski z wykształcenia historyk sztuki i kultury średniowiecza, z zawodu redaktor, autor książek o historii kuchni, uczestnik inicjatyw kulinarnych związanych z próbami ustalenia kanonu polskiej kuchni, znany jest już widzom TVP Historia z cyklu „Kuchnia Jagiellonów”.

Premiera od 5 grudnia w soboty, o godz. 17.25 w TVP Historia.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *