Kucówna, Bonaszewski i Englert w cyklu „Klasyka polskiego dramatu” radiowej Jedynki

Wiersze Juliusza Słowackiego, sceny z „Kordiana”, pieśni z poematu „Lambro” oraz fragmenty książek Jarosława Marka Rymkiewicza „Juliusz Słowacki pyta o godzinę” i „Słowacki. Encyklopedia” – radiowa Jedynka zaprasza do wysłuchania kolejnego, znakomitego słuchowiska z cyklu „Klasyka polskiego dramatu”. „Anioł ognisty – rzecz o Słowackim” wg scenariusza i w reżyserii Jarosława Kiliana z gwiazdorską obsadą już w najbliższy piątek 8 maja po godz. 21.00 w Programie 1 Polskiego Radia.

Wyjątkowy spektakl Teatru Polskiego Radia inspirowany książkami Jarosława Marka Rymkiewicza o Słowackim i twórczością​ wieszcza przedstawia poetę, który jednocześnie twardo stąpa po ziemi, skutecznie gra na giełdzie, ale miewa też mistyczne objawienia. W słuchowisku wykorzystane zostały fragmenty dwóch książek J.M. Rymkiewicza, w których podjął się próby stworzenia portretu fascynującego go poety. „Juliusz Słowacki pyta o godzinę”, tom szkiców o ostatnich latach życia i ostatnich dziełach Juliusza Słowackiego, poświęcony jest głównie mistycznemu okresowi twórczości i jego tekstom genezyjskim. Z kolei „Słowacki. Encyklopedia”, to próba przywrócenia Polakom pamięci o artyście w formie krótkich esejów-haseł. – Książka ta przeznaczona jest dla miłośników twórczości Juliusza Słowackiego – takich, którzy wiedzą o nim trochę, takich, którzy wiedzą dużo, oraz takich, którzy dopiero chcieliby się czegoś o jego życiu i twórczości dowiedzieć – komentował autor.

„Anioł ognisty – rzecz o Słowackim”,​to obraz artysty nawiedzanego przez anioły i demony, twórcy, który zyskał przydomek „Anioła poezji” albo jak pisał o nim Adam Mickiewicz – „Szatana poezji”. Słuchowisko Teatru Polskiego Radia prezentuje poetę, który z jednej strony miewał mistyczne wizje, z drugiej pisał ironicznie o swojej twórczości: – A to wszystko są nonsensy, te moje wierszyki nowe, gdzie się język mój wałęsa i bawi zęby trzonowe.

W spektaklu „Anioł ognisty – rzecz o Słowackim” występują: Mariusz Bonaszewski, Jan Englert, Andrzej Ferenc, Marcin Hycnar, Zofia Kucówna, Halina Łabonarska, Wojciech Malajkat i Henryk Talar. Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *