Lato z Radiem Festiwal 2019

Wszystko zacznie się już w najbliższy piątek w Zakopanem. Potem będzie Puck, Stalowa Wola i wielki finał w Krakowie. To będą muzyczne wakacje, jakich jeszcze w Polsce nie było: jeden festiwal, a wykonawcy od muzyki klasycznej, przez jazz, rock, folk i najwyższej próby pop.

Zobaczymy Kayah, ale i Włodka Pawlika, Korteza i Chopin University Big Band, Sławka Uniatowskiego, i Nosowską, Orkiestrę Polskiego Radia i Muńka z nowym zespołem. Będzie też Perfect, Voo Voo, Daria Zawiałow. Na wszystkie koncerty i wydarzenia towarzyszące wstęp jest wolny. – Każdy, kto kocha muzykę, pokocha tegoroczny Festiwal Lata z Radiem – obiecuje Marcin Kusy, szef muzyczny radiowej Jedynki. – „Lato z Radiem Festiwal” 2019 to koncertowe premiery, niecodzienne artystyczne spotkania, niespodzianki, ale też mnóstwo muzycznych wspomnień i wzruszeń – zapowiada autor tracklisty tegorocznej festiwalowej płyty, którą przedpremierowo zdobyć będzie można w Zakopanem, mieście, gdzie tego lata wszystko się zaczyna.

28 czerwca usłyszymy tu Włodka Pawlika i jego trio na jazzowo brawurowo grającego Moniuszkę, Kapelę ze Wsi Warszawa, która zawsze zaskakuje repertuarem, temperamentem, luzem i mistrzostwem, Warszawskie Combo Taneczne Janka Młynarskiego, które ukołysze a zaraz porwie do tańca, przenosząc słuchaczy do… czarującej i charakternej zarazem przedwojennej Warszawy. W festiwalową sobotę 29 czerwca czeka publiczność zmiana rytmów: Hanka Rybka, jazzowa wokalistka zakochana w swoim Podhalu i jego muzycznych tradycjach, zaraz potem Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy o nieograniczonej muzycznej fantazji, Sławek Uniatowski, który z Big Bandem zaczynał swoją karierę, jak nikt wcześniej śpiewając Sinatrę a potem Wodeckiego, Krzysztof Zalewski, którego po „Początku” – hicie przez niego skomponowanym i z jego tekstem, a wykonywanym z Dawidem Podsiadło i Kortezem – nie sposób nie chcieć usłyszeć na żywo, i na koniec zakopiańskiej sobotniej nocy – Kayah.

W lipcu Lato z Radiem Festiwal zawita do Pucka: w piątek 19 lipca i sobotę 20. także mieszkańcy północnej Polski oraz wypoczywający tu turyści będą mieli okazję usłyszeć i spotkać Warszawskie Combo Taneczne, Kapelę ze Wsi Warszawa, Chopin University Big Band, Sławka Uniatowskiego oraz Muńka z nowym zespołem i nowym repertuarem. Dla autora już kultowej „Poli” będzie to pierwszy przystanek na Festiwalu Lata z Radiem – kolejne to Stalowa Wola i finałowy Kraków. Zanim jednak Kraków, w Pucku na fanów czeka muzyczna niespodzianka – ujawniona zostanie niemal w ostatniej chwili.

Do Stalowej Woli 9-10 sierpnia ściągną rzesze słuchaczy Polskiego Radia i wielbicieli Korteza, Perfectu, Muńka. Zagrają również Kapela ze Wsi Warszawa, Chopin University Big Band i Sławek Uniatowski. Wszyscy – i artyści, i prowadzący, i publiczność liczą na kameralne i bez presji czasu przeżywane spotkania po i przed koncertami.

Królewska muzyczna uczta czeka festiwalową publiczność 30-31 sierpnia w Krakowie. To będzie wielki finał wakacji z „Latem z Radiem”. Dwa dni, osiemnaście koncertów, atrakcje w różnych punktach miasta. W Krakowie w piątek zagrają: Smolik / Kev Fox, The Dumplings, Barbara Wrońska i Przyjaciele, Król, Przybysz-Przybysz, Muniek z zespołem, Mazolewski/Porter, Fisz Emade Tworzywo, Nosowska, Voo Voo. W sobotę: Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Chopin University Big Band, Anita Lipnicka, Mela Koteluk, Skubas, Julia Pietrucha i Daria Zawiałow.

Dlaczego to robimy? Zeszłoroczny sukces Festiwalowej Gdyni, gdzie przyjechało ponad 100 tys. ludzi sprawił, że nabraliśmy apetytu na więcej – mówi prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski. – Skoro słuchacze Polskiego Radia tak kochają muzykę i to tę ambitną, dlaczego mielibyśmy ograniczać się do jednego miasta i jednego terminu? Nasz festiwal będzie cieszył publiczność i słuchaczy przez całe wakacje.

Większość wydarzeń festiwalowych można będzie śledzić na bieżąco dzięki streamingom na portalu Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych. Koncerty transmitowane będą na antenach Polskiego Radia, z każdego z festiwalowych miast nadawane będą znane i cenione audycje z udziałem publiczności (m.in. Zapraszamy do Trójki, Markomania, Muzyczna Jedynka, Dwójka na miejscu i PlanAir Czwórki). W strefach festiwalowych Muzycznej, Familijnej i Relaksu każdy znajdzie coś interesującego dla siebie: spotkania z gwiazdami, dziennikarzami muzycznymi, gry i zabawy edukacyjne dla dzieci, warsztaty radiowe, odrobina ruchu z prowadzącymi „Gimnastykę poranną” w radiowej Jedynce, czy ekipą kultowej audycji „Lato z Radiem”, na której wychowały się pokolenia Polaków.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *