„Ława przysięgłych: nowe spojrzenie” na CBS Reality

Kiedy dochodzi do morderstwa, opinia publiczna i bliscy ofiary chcą jednego – schwytania i ukarania sprawcy. Wszyscy chcieliby wierzyć, że system sprawiedliwości działa bezbłędnie i za kratkami przebywają jedynie osoby winne popełnionych zbrodni. Jednak – jak przekonają się widzowie serialu dokumentalnego „Ława przysięgłych: nowe spojrzenie” – sytuacje, w których można bez cienia wątpliwości orzec, że to faktyczny sprawca został skazany, nie zawsze mają miejsce. W programie ponownie zbadane zostaną prawdziwe historie morderstw, w których skazane za nie osoby do końca utrzymywały, że są niewinne. Ława przysięgłych CBS Reality będzie musiała orzec: czy w jej ocenie skazany został właściwy człowiek, czy też w danym przypadku system sprawiedliwości zawiódł.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału CBS Reality

W każdym odcinku serii ława przysięgłych złożona z wybranych przez CBS Reality zwyczajnych obywateli pozna szczegóły sprawy dotyczącej jednego morderstwa – w dokładnie ten sam sposób, w jaki poznała ją pierwotna ława przysięgłych. Stronę oskarżenia będzie reprezentować były policyjny śledczy, Colin Sutton, w charakterze obrońcy wystąpi adwokat Matt Stanbury, zaś uznany dziennikarz kryminalny, Will Hanrahan, pomoże ławie przysięgłych i widzom połączyć ze sobą fakty.

W pierwszym odcinku ława przysięgłych CBS Reality – a wraz z nią widzowie przed telewizorami – pochylą się nad sprawą, która w 1996 roku wstrząsnęła całą Wielką Brytanią. 45-letnia Lin Russel i jej dwie córki (6-letnia Megan i 9-letnia Josie) wracały wiejską drogą z wycieczki nad rzekę na wsi w hrabstwie Kent, kiedy zostały brutalnie napadnięte przez mężczyznę żądającego pieniędzy. Cała trójka została związana przez napastnika, który następnie wielokrotnie uderzał w swoje ofiary młotkiem. Lin i Megan zmarły, natomiast Josie, mimo rozległych obrażeń, udało się przeżyć. Kiedy do wiadomości publiki podany został szkic pamięciowy wykonany na podstawie relacji Josie, pewien psychiatra zgłosił policji, że wizerunek ten przypomina mu jego pacjenta – 37-letniego Michaela Stone’a. Stone został pojmany i osadzony w areszcie, gdzie miał się, wedle relacji jednego z więźniów, Damiena Daleya, przyznać do popełnienia zbrodni. Ława przysięgłych uznała argumentację prokuratury, która opierała się głównie na zeznaniach Daleya oraz fakcie, że Josie wskazała Stone’a z szeregu mężczyzn w trakcie okazania jako mordercę swojej matki i siostry, i uznała oskarżonego za winnego. Linia obrony zasadzała się na braku dowodów fizycznych oraz tym, że Stone nie posiadał nigdy beżowego samochodu, który był widziany w dniu zabójstwa w okolicy miejsca zbrodni – ta argumentacja nie przekonała jednak ławników.

W 2001 roku sąd apelacyjny ponownie rozpatrzył sprawę Stone’a – podstawą do przyznania apelacji były zastrzeżenia dotyczące charakteru Daleya, który był najwyraźniej patologicznym kłamcą, a ponadto od momentu złożenia swoich zeznań w sprawie Stone’a sam dokonał morderstwa. Pomimo nowych faktów Stone ponownie został uznany za winnego – czy taki sam wyrok wyda ława przysięgłych CBS Reality?

Program „Ława przysięgłych: nowe spojrzenie” daje możliwość wglądu w przebieg rozważań ławy przysięgłych. Jest to fascynujący proces – zwykli obywatele muszą zdecydować, w którą wersję historii – tę prezentowaną przez prokuraturę, czy tę przedstawianą przez obronę – tak naprawdę wierzą.

Na premierowe odcinki serialu dokumentalnego „Ława przysięgłych: nowe spojrzenie”, będącego produkcją własną CBS Reality, stacja zaprasza od 13 sierpnia, w każdą niedzielę o godzinie 22:00. Kontynuacja we wrześniu.

Źródło: CBS Reality

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *