„Licytacja dla Ukrainy” w Radiowej Jedynce

Biżuteria Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, piłka z podpisem Igi Świątek, koszulka Roberta Lewandowskiego do zdobycia już 26 maja. W Dniu Matki na antenie Programu 1 Polskiego Radia odbędzie się charytatywna licytacja na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie.

Potrzebujemy przede wszystkim pokoju na Ukrainie, ale też lekarstw, środków finansowych i sprzętu medycznego – mówią lekarze z największego ukraińskiego Dziecięcego Szpitala Ochmatdyt w Kijowie. Medycy w ciągu trzech miesięcy wojny uratowali życie ponad stu poważnie rannym dzieciom. Kolejnemu tysiącu udzielili podstawowej pomocy lekarskiej. Sam szpital w czasie, gdy Rosjanie nacierali na Kijów, był ostrzeliwany. Mimo to, lekarze ani na moment nie przerwali pracy – mówi Polskiemu Radiu dyrektor placówki Wołodymyr Żownir. W szpitalu Ochmatdyt dzieci otaczane są także pomocą psychologiczną.

Matkom i dzieciom z Ukrainy, które ucierpiały w wyniku rosyjskiej agresji, poświęcona jest akcja charytatywna Polskiego Radia i Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR, której celem jest pozyskanie środków na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie. Zbiórka została zainicjowana podczas wyjątkowego koncertu „Matki Matkom – Polskie Matki Matkom Ukraińskim ”, który odbył się 8 maja – czyli w ukraińskim Dniu Matki – w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Zwieńczeniem akcji, w którą zaangażował się publiczny nadawca, będą: „Licytacja dla Ukrainy” w radiowej Jedynce, a także uroczysty koncert „To co najpiękniejsze – Dzieciom” – w niedzielę, 29 maja, w Studiu im. W. Lutosławskiego.

Telefoniczna licytacja na antenie radiowej Jedynki odbędzie się 26 maja w godz. 8.00-19.20, a esemesowa w godz. 8.00-19.15. Zdobyć będzie można m.in.: biżuterię podarowaną przez Małżonkę Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Agatę Kornhauser-Dudę, piłkę tenisową z podpisem Igi Świątek; młot Anity Włodarczyk oraz koszulkę z podpisami Olimpijczyków z Tokio; koszulkę z autografem Roberta Lewandowskiego oraz piłkę z podpisami reprezentacji Polski w piłce nożnej; koszulkę i piłkę Wilfredo Leóna; prywatny różaniec Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego – Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski; grafikę Zdzisława Beksińskiego; szachy z autografem arcymistrza Jana-Krzysztofa Dudy oraz batutę Adama Sztaby. Cena wywoławcza każdego przedmiotu to 1000 zł.

Finał akcji „Matki Matkom” odbędzie się 29 maja – podczas koncertu „To, co najpiękniejsze – Dzieciom” ,organizowanego przez publicznego nadawcę. W programie wieczoru m.in. „Melodia” ukraińskiego kompozytora Myroslava Skoryka – w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy. Następnie do Orkiestry dołączy Kiev Piano Duo w składzie: Oleksandra Zaitseva i Dmytro Tavanets (artyści przyjadą specjalnie z Kijowa) i wspólnie wykonają „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saensa. W drugiej części wieczoru zaprezentuje się zespół Krajka z Przemyśla – z udziałem utalentowanych dzieci uchodźców z Ukrainy, którymi zaopiekowali się właśnie muzycy Krajki.

Transmisja wydarzenia w radiowej Jedynce od godz. 19.00, a streaming wideo na stronie www.polskieradio.pl i w mediach społecznościowych publicznego nadawcy.

To kolejne charytatywne przedsięwzięcie Polskiego Radia na rzecz Ukrainy. 20 marca publiczny nadawca, wspólnie z Narodowym Centrum Kultury, zorganizował koncert „Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem”, z którego dochód został przeznaczony na pomoc naszym wschodnim sąsiadom. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego do europejskiej trasy koncertowej przygotowywali się również muzycy Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *