„Ludzie Wisły” po cyfrowym odnowieniu w Kino Polska

W poniedziałek 29 czerwca 215 roku w Kino Polska kolejna odsłona cyklu „100 lat miłości”: twardzi marynarze, morderstwa z miłości i władcze kobiety, czyli „Ludzie Wisły” (1938) z Iną Benitą i wschodzącą wówczas gwiazdą, Jerzym Pichelskim.

Aleksander Ford kojarzony jest przede wszystkim z nieśmiertelnymi „Krzyżakami”, ale w cyklu „100 lat miłości” Kino Polska we współpracy z Filmoteką Narodową pokaże wyreżyserowany przez niego wraz z Jerzym Zarzyckim melodramat z 1938 roku: „Ludzie Wisły”. Ta adaptacja reportażowej powieści „Wisła” wzbudziła w momencie premiery zachwyt realizmem scenariusza i wspaniałymi zdjęciami nadrzecznych krajobrazów. „Ludzi Wisły” warto obejrzeć już dla samych tych kadrów – zwłaszcza, że Kino Polska pokaże wersję cyfrowo oczyszczoną i uzupełnioną.

Akcja dzieje się wśród marynarzy pływających na wiślanych barkach. Ich życie pełne jest tragicznych miłości, zbrodni… i nadziei na polepszenie losu. Autorzy powieści, która stała się podstawą scenariusza, spędzili rok wśród „wodniaków”, stąd rzadka w ówczesnym kinie wierność realiom. W głównej roli zobaczymy Inę Benitę, gwiazdę teatrów rewiowych i czołową amantkę II RP, która w tajemniczych okolicznościach zginęła podczas powstania warszawskiego. Partneruje jej Jerzy Pichelski, któremu wróżono karierę w Hollywood. Warto też zwrócić uwagę na przewijające się przez film piosenki – teksty do nich napisał sam Władysław Broniewski.

„Ludzie Wisły”

Emisja: poniedziałek, 29 czerwca, godzina 18:25

Źródło: Kino Polska TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *