Majówka 2022 z Polskim Radiem

Polskie Radio na nadchodzącą majówkę przygotowało niezwykle atrakcyjny program, w którym coś dla siebie znajdą nie tylko słuchacze pragnący uczestniczyć w uroczystym celebrowaniu Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święta Konstytucji 3 Maja, ale również osoby, dla których ważna jest historia Polski. Nie zabraknie oczywiście specjalnych akcji, audycji dla dzieci oraz najlepszej polskiej muzyki i premierowych koncertów w wykonaniu rodzimych artystów.

Tematy związane ze świętami narodowymi pojawiać się będą wielokrotnie w poszczególnych antenach Polskiego Radia – w radiowej Jedynce w audycjach publicystycznych „Sygnały dnia”, „W samo południe”, „Ekspres Jedynki”; w Trójce w audycji „Trójka do Trzeciej” o „Krótkiej Historii Długiego Weekendu” oraz w trzeciomajowym cyklu „Niezła historia. O konstytucji 3 maja z historykiem prof. Tomaszem Gajownikiem rozmawia Piotr Łodej”. Z kolei Czwórka zaplanowała audycje, podczas których zabierze słuchaczy w podróż po ważnych punktach na mapie stolicy – 30 kwietnia w „Zaklinaczach Czasu” odwiedzi Grób Nieznanego Żołnierza, a 3 maja w „Stacji Nauka” uda się na Zamek Królewski w poszukiwaniu historii Konstytucji 3 Maja (rozmowa o okolicznościach i przyczynach jej podpisania oraz o zmianie ustroju państwa, który ta ustawa wprowadzała).

Polskie Radio 24 będzie transmitować uroczystości państwowe i najważniejsze wystąpienia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Będą także dyskusje z historykami, którzy przybliżą jej znaczenie, ale także rozmowy wpisujące się w aktualny kontekst wojny na Ukrainie.

Nie zabraknie także najlepszej muzyki. Niezwykle ciekawie zapowiada się weekend majowy w Czwórce. 29 kwietnia nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazała się kolejna składanka zawierająca utwory artystów zgłoszonych do konkursu Czwórki „Wydaj Płytę z Będzie Głośno!”. W dniu premiery krążka „Będzie Głośno! Vol. 4” o godz. 18.00 w Czwórce odbędzie się koncert zespołu Footprints On The Moon, którego utwór „All of the time” znalazł się na płycie. W kolejnych dniach długiego majowego weekendu Czwórka zaplanowała rozmowy z artystami oraz retransmisje koncertów nagrodzonych wokalistów. W niedzielę 1 maja w „Tędy po Trendy” rozmowa z Rafem Skowrońskim, a wieczorem po godz. 19.00 retransmisja koncertu WRONY, laureatki 5. edycji konkursu „Wydaj płytę z Będzie Głośno!”. W poniedziałek 2 maja w „Stacji Kultura” wywiad z WRONĄ, a we wtorek 3 maja w audycji „Numer Raz na fali” po godz. 22.00 rozmowa z zespołem Tragarze oraz retransmisja ich koncertu.

Z kolei w Programie 1 Polskiego Radia startuje po raz kolejny Maj Polskiej Piosenki, kiedy to tradycyjnie już na antenie królować będą utwory rodzimych artystów. Tak będzie również podczas weekendu majowego. 2 maja tylko po polsku będzie grała także Trójka. Na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia pojawią się także wyjątkowe jazzowe dźwięki prosto z 18. Wiosny Jazzowej w Zakopanem. Transmisja koncertu Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet 30 kwietnia po godz. 20.00, a dzień później, czyli 1 maja, po godz. 20.00 transmisja koncertu Wojciech Gogolewski Trio – Skaldowie na jazzowo. Radiowa Jedynka – patron medialny wydarzenia, zaprasza także na audycje specjalne prosto z Zakopanego: 30 kwietnia godz. 14.00-15.00 i 16.00-17.00 oraz 1 maja w godz. 16.00-17.00.

Radiowa Dwójka już w piątek 29 kwietnia zaprasza na koncert z cyklu „Jazz.PL”. W Studiu S-3 zagra Bernard Maseli z septetem złożonym z czterech wibrafonistów i sekcji rytmicznej. Będą interpretować m.in. najbardziej znane utwory Jerzego Miliana. Transmisja w radiowej Dwójce i online od godz. 18.00.

Dwójka przygotowała ponadto specjalną oprawę muzyczną, w której pojawią się koncerty i wykonania polskich kompozytorów. 1 maja w „Rozmowach po zmroku” Beaty Stylińskiej (godz. 21.30-22.00): Od pieśni legionów do Hymnu narodowego. Natomiast we wtorek 3 maja stacja przypomni Salve Polonia – interludium orkiestrowe Ferenca Liszt z oratorium Święty Stanisław w wykonaniu Sinfonii Varsovii (godz. 11.00). 3 maja Andrzej Sułek zaprasza na „Muzyczną Majówkę” (godz. 16.00-18.00), która symbolicznie połączy polską muzykę z archiwaliami historycznymi i literackimi w istotny element prezentacji tematyki poświęconej rocznicom ważnych wydarzeń narodowych.

Polskie Radio Chopin zaprasza w niedzielę 1 maja na specjalne wydanie „Weekendowego potpourri” o godz. 9.00 wyłącznie z muzyką patrona anteny. 2 maja o godz. 15.00 „Niepodległość zaszyfrowana w dźwiękach” – w programie Marcina Gmysa i Marcina Majchrowskiego zabrzmią fragmenty opery Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale z muzyką Jana Stefaniego i librettem Wojciecha Bogusławskiego; wodewilu, który odegrał wielką rolę jednoczącą Polaków podczas kolejnych zrywów narodowych począwszy od insurekcji kościuszkowskiej. W „Weekendowym potpourri” Małgorzaty Pęcińskiej 3 maja zabrzmi nie tylko Chopin, ale także Kurpiński, Gorczycki, Gołąbek, Stojowski, Nowakowski, Szymanowski, Karłowicz, Edward Wolff, Marcin Błażewicz oraz Wojciech Kilar.

Dla wielbicieli słuchowisk Dwójka przygotowała trzy propozycje: w niedzielę 1 maja o godz. 19.00 w „Wieczorze ze słuchowiskiem”: „Koczowisko” Tomasza Łubieńskiego w reżyserii Henryka Rozena, w poniedziałek 2 maja o godz. 15.00 słuchowisko Karoly Szakonyi „Kolacja we dwoje” w reżyserii Waldemara Modestowicza oraz 3 maja o godz. 15.00 „Gracze” Włodzimierza Bieleckiego. Trójka natomiast zaprezentuje na „Scenie teatralnej Trójki” 1 maja o godz. 22.00 słuchowisko „Po to, by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów” Tomasza Lerskiego, w reżyserii Janusza Kukuły, powstałe z okazji 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W repertuarze Teatru Polskiego Radia 1 maja z cyklu „Współczesna Dramaturgia Ukrainy” kolejne słuchowisko, które powstało na podstawie dramatu pt. „Samobójstwo samotności” (autorka – Neda Neżdana).

Specjalną akcję dla najmłodszych słuchaczy i ich rodziców przygotowało Polskie Radio Dzieciom, które w majówkowy weekend zachęcać będzie do wspólnego wykonania polskiej flagi. Z nadesłanych zdjęć (na facebookowy profil stacji), przygotowana zostanie galeria, którą wszyscy uczestnicy będą mogli udostępniać w swoich mediach społecznościowych. W Dniu Flagi o godz. 11.00 Leszek i Miś Michaś opowiedzą dzieciom o symbolach naszego kraju, a w „Podwieczorku z Filipem i Leopoldem” wszystko o flagach państwowych. Tego dnia od rana Zbyszek ze smokiem będą zadawać zagadki w kolorze biało-czerwonym. Wieczorem w „Strefie rodzica” rozmowa o historycznych mitach. We wtorek 3 maja w „Muzycznych podróżach” dzieci dowiedzą się, czego słuchano na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a w „Popołudniku w Polskim Radiu Dzieciom” m. in. o tym, czym jest konstytucja.

Dziennikarze Polskiego Radia Kierowców przez cały weekend majowy będą informować o sytuacji na drogach. W niedzielę 1 maja Polskie Radio Kierowców – razem ze słuchaczami – odwiedzi dźwiękowo kilkadziesiąt miejsc w całym kraju. Przez cały dzień prezentowane będą dźwiękowe zagadki turystyczne. Tour de Polska polega na rozszyfrowaniu dźwięków charakterystycznych dla miast i miejscowości. Dla mistrzów rebusów dźwiękowych przewidziane zostały nagrody. W czasie długiego weekendu kluczowe będzie bezpieczeństwo – o to na drogach zadbają służby. Dziennikarze Polskiego Radia Kierowców będą towarzyszyć funkcjonariuszom z Grupy SPEED i ITD. W poniedziałek 2 maja, na antenie i w social mediach stacji, pokażą pracę mundurowych od kulis. Z kolei we wtorek 3 maja reporterzy będą na najważniejszych trasach w kraju. Od godz. 16.00 do 20.00 informować będą o aktualnej sytuacji na drogach, w specjalnych serwisach drogowych pojawią się komunikaty i ostrzeżenia. Co kwadrans będą aktualizowane informacje o wypadkach, kolizjach, utrudnieniach, objazdach czy zatorach. Nie zabraknie także szczegółowych informacji pogodowych.

Polskie Radio nie zapomina również o Święcie Pracy, które 1 maja stanie się tematem audycji „Stacja Kultura” w radiowej Czwórce (godz. 12.00). Jak Chińczycy spędzają majówkę? Czy to święto Pracy, które wypada też 1 maja jest dla nich ważne?

Radiowa Jedynka ma również coś specjalnego dla kibiców i 2 maja o godz. 16.00 zaprasza na Finał Pucharu Polski – na Stadionie Narodowym zagrają Lech Poznań i Raków Częstochowa.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *