Maraton Chopinowski Polskiego Radia

Po ubiegłorocznym sukcesie Maratonu Chopinowskiego, który zgromadził rekordowo dużo słuchaczy Polskiego Radia Chopin, także w tym roku Polskie Radio postanowiło zorganizować to wyjątkowe wydarzenie. Z okazji Święta Niepodległości oraz 6. urodzin Polskiego Radia Chopin na słuchaczy czeka 26 godzin muzyki Chopina na żywo ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Wystąpi ponad pięćdziesięcioro pianistów, a wykonaniom dzieł towarzyszyć będą projekcje obrazów z cyklu „Chopinowi – Jerzy Duda Gracz. Początek 10 listopada o godz. 19.00. Wstęp jest bezpłatny.

Przez 26 godzin w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie rozbrzmiewać będzie muzyka Chopina. – Formuła tegorocznego Maratonu Chopinowskiego nie będzie repliką wydarzenia sprzed roku i w kilku istotnych punktach – poza oczywistą zmianą garnituru wykonawców – zostanie zmodyfikowana. Dzieła Chopina wykonywane będą tym razem w odwróconej chronologii, od ostatniego opusu dojrzałego mistrza, jakim jest Sonata wiolonczelowa, po młodzieńcze Rondo op. 1 napisane przez kilkunastoletniego geniusza. Takie rozwiązanie pozwoli zupełnie inaczej ująć fenomen bezprecedensowego dla światowej muzyki artystycznego rozwoju Chopina: jego biografię twórczą, przybliżaną słuchaczom w krótkich przerwach pomiędzy poszczególnymi utworami przez dziennikarzy Polskiego Radia Chopin i radiowej Jedynki, poznawać będziemy począwszy od dramatycznych i mrocznych dni ostatnich aż po pierwsze, tchnące młodzieńczym optymizmem lata nauki w liceum – zapewnia Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin.

Maraton Chopinowski rozpocznie się 10 listopada o godz. 19.00 i potrwa do 11 listopada do około godz. 21. 00. Do udziału w wydarzeniu zaproszonych zostało blisko sześćdziesięcioro uznanych, jak i tych najbardziej obiecujących, młodych muzyków. Większość wykonawców wywodzić się będzie w tym roku z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Na estradzie pojawią się m.in. tacy artyści, jak nestor pomorskich wirtuozów prof. Bogdan Czapiewski, który o godzinie 19.00 rozpocznie maraton krótkim recitalem, natomiast pod koniec wydarzenia pieśni Chopina zaprezentują wybitni gdańscy śpiewacy operowi: Anna Fabrello, Ewa Marciniec, Krzysztof Bobrzecki i rektor gdańskiej Akademii Muzycznej, światowej sławy tenor – Ryszard Minkiewicz. Poza przeważnie bardzo młodymi artystami z Gdańska wystąpią tak uznani artyści, jak Janusz Olejniczak, Joanna Ławrynowicz czy jazzman Filip Wojciechowski. Duchowym patronem Maratonu Chopinowskiego będzie natomiast bezapelacyjny zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2005 roku Rafał Blechacz, który w południe 11 listopada, po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, wykona jedno „wielkoformatowe” arcydzieło Chopina i wygłosi przesłanie adresowane do wszystkich stacjonarnych i wirtualnych uczestników Maratonu Chopinowskiego.

Pomiędzy poszczególnymi opusami prezentowane będą wizytówki video wszystkich wykonawców, a wszystkie kompozycje stanowiące kwintesencję Chopinowskiej polskości – a więc mazurki i polonezy, poprzedzone zostaną mini-wykładami prof. Tomasza Nowaka, autora kultowej, wielokrotnie nagradzanej monografii Taniec narodowy w polskim kanonie kultury. Co niezwykle istotne, każdemu wykonaniu pojedynczego dzieła Chopina będzie towarzyszyć stosowna animacja odpowiadającego mu ściśle obrazu autorstwa Jerzego Dudy-Gracza, pochodzącego z bezprecedensowego w skali świata cyklu malarskich ekfraz – wizualizacji wszystkich kompozycji polskiego romantyka. Poetyka malarska Dudy-Gracza, świadomie nawiązująca do stylistyki Witolda Wojtkiewicza i Jacka Malczewskiego, zbuduje zupełnie niepowtarzany i odrębny nastrój dla odbioru każdej z ponad dwustu kompozycji patrona anteny.

Podczas wydarzenia prezentowane będą także materiały video z rejestracjami rozmów z luminarzami polskiego życia muzycznego i prezentacjami najważniejszych książek poświęconych Chopinowi. Warto dodać, że Polskie Radio Chopin, dokładnie 11 listopada o godz. 12.00 świętujące 6. rocznicę rozpoczęcia emisji, jest jedyną anteną radiową w polskiej przestrzeni publicznej, która przez 24 godziny na dobę nadaje muzykę klasyczną.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *