„Matki wojny” – nowy cykl dokumentalny w TVP Kobieta

W Wielki Piątek, 15 kwietnia o godz. 19:00 TVP Kobieta zaprasza widzów na premierę cyklu dokumentalnego pt. „Matki wojny” przedstawiającego historie kobiet, które uciekły z pogrążonej wojną Ukrainy. Narratorką pięcioodcinkowego cyklu będzie Marta Manowska.

Sprawdź ofertę kanału TVP Kobieta w PROGRAMIE TV

„Matki wojny” są przykładem realizacji misji, jaką powinien wypełniać publiczny nadawca. Obowiązkiem TVP jest pokazywanie rzeczywistości, a cykl przedstawia prawdziwy dramat kobiet i dzieci, którym straszliwa, bezwzględna wojna odebrała dosłownie wszystko – mówi Jacek Kurski, Prezes Zarządu TVP S.A. – Jestem dumny, że Telewizja Polska produkuje dokumenty, obok których nie można przejść obojętnie – wzruszające, prawdziwe i przejmujące.

Dokument, z udziałem Marty Manowskiej, jest odpowiedzią na los tysięcy ukraińskich kobiet, które w obliczu wojny zostały zmuszone do podejmowania dramatycznych decyzji. Pierwszy odcinek został zrealizowany w ośrodku recepcyjnym „Przystanek Dobrej Nadziei” w Otwocku. Władze powiatu, miasta wraz z grupą wolontariuszy i przy wsparciu mieszkańców przygotowały dom długoterminowego pobytu dla kobiet z dziećmi, które uciekły z ogarniętej wojną Ukrainy. To miejsce staje się powoli ich domem, w którym znajdują spokój i wsparcie.

W nowym cyklu poświęconym losom kobiet w cieniu wojny spoglądamy na ludzkie nieszczęście oczami matek zmuszonych do dramatycznych wyborów. Bohaterki dokumentu opuszczają swój dom, porzucają dorobek całego życia. Samotnie przemierzają granicę i jadą w nieznane by ratować siebie i swoje dzieci przed nieobliczalnymi, brutalnymi konsekwencjami wojny – mówi pomysłodawczyni cyklu, Iwona Bocian-Zaciewska, Dyrektor TVP Kobieta.

„Matki wojny” to produkcja wewnętrzna TVP zrealizowana, na zlecenie TVP Kobieta, przez Centrum Kultury i Historii. Podczas realizacji pierwszego odcinka przygotowano dla wszystkich rodzin wyjątkową niespodziankę. Na planie pojawiła się Kamaliya, jedna z największych gwiazd ukraińskiej muzyki pop, była Miss World, aktorka, piosenkarka i założycielka fundacji niosącej pomoc ludziom w trudnej sytuacji życiowej. Kamaliya zadeklarowała wsparcie także dla podopiecznych otwockiego ośrodka recepcyjnego. Wzruszyła wszystkich swoim występem na żywo, zapewniając chwile zapomnienia i uśmiechu, którego po traumatycznych przeżyciach wojennych matki i dzieci bardzo potrzebowały.

Dla nas to ogromne osobiste przeżycie. Ekipa filmowa realizująca cykl bardzo przeżyła każde z tych spotkań. Niejednokrotnie musieliśmy przerywać zdjęcia by ochłonąć gdy wzruszenie odbierało nam siłę do pracy, nierzadko budząc złość i niezgodę na ludzką, niezawinioną tragedię – mówią reżyserzy i scenarzyści „Matek wojny”, Piotr Poraj-Poleski i Anna Szałańska.

14 kwietnia TVP Kobieta wraz z dyrekcją Teatru Miejskiego im. Stefana Jaracza w Otwocku zorganizują specjalny otwarty pokaz filmu dla mieszkanek otwockiego „Przystanku Dobrej Nadziei”.

Premierowy odcinek nowego cyklu „Matki wojny” w Wielki Piątek, 15 kwietnia o godz. 19:00 w TVP Kobieta, a tuż po nim specjalny odcinek „Kobiety w drodze-Ukraina”.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *