„Megastatki” na Discovery Science

Jak wielu ludzi, sprzętu i ton metalowych konstrukcji trzeba, aby zbudować tankowiec o długości dwóch boisk piłkarskich? Jakiej techniki należy użyć, aby na platformie wiertniczej zainstalować sieć przewodów elektrycznych, której długość równa jest odcinkowi między Londynem a Frankfurtem? Nowy program dokumentalny „Megastatki” przedstawia pracę ekspertów zajmujących się budową maszyn morskich nowej generacji. Dzięki kamerom wszytym w ubrania projektantów, inżynierów i kapitanów zobaczymy, jak załoga radzi sobie z wyzwaniami w najgłębszych i najbardziej zdradliwych wodach na kuli ziemskiej. Premierowy odcinek programu w niedzielę, 20 listopada 2016 roku o godzinie 15:00, na Discovery Science.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym Discovery Science

Program „Megastatki” pozwoli nam krok po kroku prześledzić jak powstają trzy najbardziej zaawansowane i złożone technologicznie na świecie maszyny morskie: ultrawydajny tankowiec Tangier Maersk, superholownik o nazwie Superfish i samo podnośna platforma wiertnicza XLE-4. Przeniesiemy się do wnętrza tych skomplikowanych maszyn, które napędzają współczesny oceaniczny świat.

Tankowiec Tangier Maersk o długości około 200 metrów składa się ze 129 gigantycznych stalowych bloków spawanych w jedną całość w południowokoreańskiej stoczni. Superholownik Superfish posiada moc równą 180 samochodów. Powstaje on w ekstremalnych warunkach – w samym środku norweskiej zimy. Gotowe statki będą używane do transportowania milionów baryłek ropy naftowej wydobytej spod dna Morza Północnego. Największa na świecie samo podnośna platforma wiertnicza – XLE-4 – montowana jest z 11 ogromnych bloków i stoi na rekordowo długich podporach mierzących 206 metrów wysokości. W budowę tych maszyn zaangażowani są polscy inżynierowie i polskie stocznie. Marcin Góral, inspektor ds. nadzoru elektrycznego odpowiada za instalację rozległej sieci przewodów elektrycznych na platformie XLE-4, która podobnie jak tankowiec powstaje w południowokoreańskiej stoczni. Z kolei dziób i rufa superholownika Superfish jest produkowany w stoczniach w Gdyni i Gdańsku.

Program „Megastatki” pokazuje jak liczne ekipy stoczniowców, inżynierów i kapitanów robią wszystko, co w ich mocy, by ukończyć na czas projekty. Pracują w trudnych i niesprzyjających warunkach pogodowych oraz pod ogromną presją czasu. Każdy z 6 odcinków programu przedstawia codzienne wyzwania, przed którymi stają załogi. Technologicznie zaawansowane kamery dronów uwidocznią ogromną skalę, na jaką budowane są konstrukcje. Nasycony trójwymiarowymi animacjami komputerowymi program, ukazuje wszelkie innowacje i mechaniczne rozwiązania kluczowe dla powodzenia prezentowanych projektów.

Premiera programu „Megastatki” w niedzielę, 20 listopada o godzinie 15:00, na Discovery Science.

Źródło: Discovery Networks CEEMEA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *