„Miasteczko Harmider” w Jedynce

Z okazji 100.lecia urodzin Jerzego Wasowskiego TVP1/HD zaprasza dzieci i rodziców na spektakl „Miasteczko Harmider”. 2 czerwca, o godzinie 15:15 widzowie przeniosą się w fantastyczny, muzyczny świat bajek.

Widowisko, którego autorami są Grzegorz Małecki i Ewa K. Bułhak, oparte jest na piosenkach Jerzego Wasowskiego. „Miasteczko Harmider” (nazwa zaczerpnięta z piosenki Andrzeja Nowickiego i Jerzego Wasowskiego ze słuchowiska „Przygody Dory i Flory”) to wymarzone miejsce dla dzieci, które mimo naporu wszechogarniającej techniki i komputeryzacji, znają i lubią bohaterów książkowych opowieści: Czerwonego Kapturka, Śpiącą Królewnę, czy też szalone siostry Dorę i Florę. Bezkresny świat dziecięcej wyobraźni znajduje w miasteczku Harmider miejsce do pogodnych zabaw muzycznych, zaskakujących gier słownych i szalonych pomysłów wizualnych.

W miasteczku pojawią tajni agenci (Oga Bołądź i Grzegorz Małecki), którzy zostali wezwani przez komendanta policji do pojmania nieznanego osobnika grasującego w miasteczku. Miesza on w bajkach – podmienia wersy, zamienia rekwizyty bohaterom i zmienia zakończenia. Z tego powodu w miasteczku Harmider zapanował prawdziwy harmider.

W spektaklu wystąpią też: Sonia Bohosiewicz i Krzysztof Stelmaszyk – Babcia i Wilk; Rafał Królikowski, Monika Węgiel i Anna Sroka-Hryń w zastępie harcerzy; Elżbieta Romanowska i Magdalena Smalara jako Misie, Piotr Adamczyk – Pan Parker; Paulina Korthals – Czerwony Kapturek; Piotr Piksa, Krzysztof Szczepaniak, Mateusz Weber – Krasnale; Magdalena Suszynska – Wiewiórka; Małgorzata Kożuchowska – Wróżka; Andrzej Poniedzielski – Czarodziej. Aranżacje widowiska opracował Andrzej Jagodziński, scenografię – Marek Chowaniec, a kostiumy – Janek Kozikowski.

Spektakl powstał z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wchodzi w skład cyklu trzech wydarzeń dedykowanych Jerzemu Wasowskiemu: „Miasteczko Harmider”, „Pamiętnik Pani Hanki” i „Lubmy się…!”, uświetniających obchody 100.lecia jego urodzin. Pomysłodawcą cyklu są: Jolanta Trykacz i Lena Urbańska. Producentem projektu jest Narodowe Centrum Kultury. Producentem wykonawczym zaś spółka 2T Vision Promotion. Premiera „Miasteczka Harmider” odbędzie się 30 maja 2013, o godzinie 19:00 w Teatrze Studio.

We wrześniu w Jedynce będzie można obejrzeć także musical telewizyjny „Pamiętnik Pani Hanki”, którego reżyserem jest Borys Lankosz. W komedii Antoniego Marianowicza, powstałej na kanwie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, z piosenkami Jerzego Wasowskiego, wystąpią m.in. Joanna Kulig, Magdalena Cielecka, Danuta Stenka, Ewa Konstancja Bułhak, Anna Dereszowska, Kamila Baar, Borys Szyc, Wiktor Zborowski i Wojciech Pokora.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *