„Miasto z morza” w TVP1/HD

Mimo sezonu wakacyjnego Telewizja Polska nie rezygnuje z atrakcyjnych premierowych emisji. Z pewnością rangę wydarzenia będzie miała premiera serialu „Miasto z morza” w TVP1/HD, opartego na motywach słynnej powieści Stanisławy Fleszarowej-Muskat „Tak trzymać”. 19 i 26 sierpnia o godzinie 20:20 i 21:05 Jedynka zaprosi widzów do obejrzenia czteroodcinkowego serialu „Miasto z morza” w reżyserii Andrzeja Kotkowskiego. Jest to opowieść o pracy, przyjaźni i miłości, o nadziejach i porażkach, oparta na kanwie historii rodzącego się miasta.

Serial oparty na motywach I tomu powieści Stanisławy Fleszarowej – Muskat „Tak trzymać” ukazuje początkowy, pionierski, okres budowy portu gdyńskiego, inwestycji na tamten czas olbrzymiej i kosztownej, realizowanej wysiłkiem polskiego rządu, inżynierów polskich i francuskich oraz robotników. Akcja obejmuje okres około trzech lat, od lata 1923 do uzyskania przez Gdynię praw miejskich (10 lutego 1926).

Główni bohaterowie filmu:

KRZYSZTOF GRABIEŃ (Jakub Strzelecki) – dziewiętnastoletni syn nauczyciela ze wsi pod Przeworskiem, który wyruszył na Wybrzeże szukając pracy i swojego miejsca w życiu. Pracując przy budowie portu kończy polskie gimnazjum w Gdańsku, żeni się z Kaszubką, podejmuje studia i wrasta w rodzące się miasto. Chłopiec bardzo dumny, butny i ambitny.

ŁUCKA KONKA (Julia Pietrucha) – kaszubska dziewczyna, pracująca początkowo w garkuchni dla robotników, a później w biurze. Po licznych przeszkodach i wbrew woli ojca zostaje żoną Krzysztofa. Ich córka, Julia, będzie pierwszym dzieckiem urodzonym po uzyskaniu przez Gdynię praw miejskich.

WOŁODIA JAZOWIECKI (Paweł Domagała) – rówieśnik i przyjaciel Krzysztofa. Razem z ojcem, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, wraca ze Związku Sowieckiego do kraju. Początkowo robi szemrane interesy ale ponieważ zna języki – zaczyna pracować jako tłumacz w porcie. Ostatecznie wstępuje do Marynarki Wojennej.

PANI HELENA (Małgorzata Foremniak) – trzydziestokilkuletnia wdowa po majorze wojska polskiego. Po przyjeździe z Warszawy zaczyna prowadzić nad morzem restaurację „Pawilon”. Związana z jednym z francuskich inżynierów, Marcelem Lebracem (Piotr Polk), mimo propozycji wyjazdu do Paryża i obiecujących perspektyw, zostaje w Gdyni

Losy tej czwórki przeplatają się z losami zarówno miejscowej ludności, jak i historią autentycznych postaci związanych z Kaszubami, budową portu czy powstającym miastem m.in. – inż. Tadeuszem Wendą (Olgierd Łukaszewicz) czy wójtem Gdyni Janem Radtke (Andrzej Grąziewicz.)

„Miasto z morza”

Emisja: niedziela, 19 sierpnia, odcinek 1., godzina 20:20
niedziela, 19 sierpnia, odcinek 2., godzina 21:10
niedziela, 26 sierpnia, odcinek 3., godzina 20:20
niedziela, 26 sierpnia, odcinek 4., godzina 21:05

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *