Mini-serial historyczny „Za drzwiami Trzeciej Rzeszy” na kanale CBS Europa

W długi majowo-czerwcowy weekend CBS Europa zaprasza na premierę dwuczęściowego mini-serialu historycznego „Za drzwiami Trzeciej Rzeszy” w reżyserii Marvina J. Chomsky’ego. Obraz oparty jest na autobiograficznej książce Alberta Speera, głównego architekta nazistowskich Niemiec. Serial w gwiazdorskiej obsadzie (Rutger Hauer, Ian Holm, John Gielgud i Derek Jacobi, jako Hitler), opowiada prawdziwą historię Speera oraz ukazuje jego zaangażowanie w machinę wojenną, której był jednym z głównych nadzorców. Pierwsza część mini-serialu zostanie wyemitowana na CBS Europa 31 maja o 18:10, a druga – kolejnego dnia, 1 czerwca, o 19:05.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału CBS Europa

Akcja mini-serialu Chomsky’ego rozpoczyna się tuż po wojnie, gdy Speer jest więźniem aliantów i czeka go proces przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze. Przeświadczony o tym, iż czeka go kara śmierci, osadzony w celi wspomina swoje życie. Wraz z bohaterem, widzowie cofają się do czasów jego dzieciństwa spędzonego w Republice Weimarskiej w zamożnej, inteligenckiej rodzinie oraz młodości i studiów na wydziale architektury, które wybrał z powodu ojca (John Gielgud) – uznanego architekta.

Początek lat 30. XX wieku to wzrost nastrojów nacjonalistycznych w ówczesnych Niemczech, również za sprawą zdobywającego coraz większe poparcie Adolfa Hitlera (w tej roli, nominowany do nagrody Emmy, Derek Jacobi). Speer początkowo z dystansem przygląda się rosnącej w siłę partii, jednak wkrótce do niej wstępuje. Młody architekt budzi sympatię Hitlera i zyskuje jego zaufanie stając się jedną z najbliższych mu osób. Tak zaczyna się kariera Alberta Speera, jako twórcy nowej narodowej architektury. Ambitny architekt pnie się po szczeblach partyjnej kariery powoli stając się jednym z najbliższych Hitlerowi osób, która bez mrugnięcia okiem realizuje jego wizję świata pod rządami Trzeciej Rzeszy.

W produkcji widzowie śledzą nie tylko karierę błyskotliwego Speera w szeregach NSDAP, lecz również jego zakrawającą o przyjaźń relację z Hitlerem oraz kulisy władzy Trzeciej Rzeszy, gdzie Speer był jednym z głównych motywatorów utrzymujących przy życiu nazistowską maszynę wojenną. Ostateczne przeznaczenie Speera, także przedstawione w filmie, prowadzi do oskarżeń o zbrodnie wojenne. Podczas procesu Speer został skazany na 20 lat więzienia.

Film w reżyserii Marvina J. Chomsky’ego zdobył siedem nominacji do nagród Emmy i otrzymał dwie statuetki w kategorii Najlepszy Reżyser oraz Najlepszy Montaż Dźwięku.

Źródło: CBS Europa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *