Miniserial „Długa noc” w HBO

W ostatni piątek na Tribeca Film Festival w Nowym Jorku odbyła się premiera pierwszych dwóch odcinków nowego miniserialu HBO „Długa noc” („The Night Of”). Produkcja jest dziełem scenarzysty Stevena Zaillana (Oscar za scenariusz „Listy Schindlera”, nominacja za „American Gangster”) oraz pisarza i scenarzysty Richarda Price’a („Kolor pieniędzy”, serial HBO „Prawo ulicy”). „Długa noc” opowiada o tajemniczej sprawie zabójstwa z kulturowymi i politycznymi podtekstami w tle. Nową produkcję będzie można obejrzeć w HBO latem tego roku.

Składający się z ośmiu odcinków miniserial „Długa noc” przedstawia kulisy policyjnego śledztwa i procesu sądowego w sprawie zabójstwa. Jednocześnie pokazuje poruszający portret amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości i brutalnego czyśćca na Rikers Island – położonego na wyspie kompleksu więziennego, w którym oskarżeni o zbrodnie oczekują na procesy. Akcja serialu dzieje się współcześnie w Nowym Jorku.

W rolach głównych wystąpili znakomity i wszechstronny aktor – John Turturro (laury dla najlepszego aktora na festiwalu w Cannes za rolę w nagrodzonym Złotą Palmą filmie braci Coen „Barton Fink”, „Bracie, gdzie jesteś?”, „Casanova po przejściach”), dla którego jest to pierwsza rola w produkcji HBO, oraz Riz Ahmed – brytyjski aktor i raper pakistańskiego pochodzenia, znany z wielu niezależnych produkcji filmowych („Wolny strzelec”, „Droga do Guantanamo”).

Pomysłodawcą produkcji „Długa noc” był James Gandolfini, znany z roli Tony’ego Soprano w kultowym serialu HBO „Rodzina Soprano”. Aktor, który zmarł w roku 2013 wkrótce po tym, jak HBO podjęło decyzję o wprowadzeniu „Długiej nocy” do produkcji, planował wyprodukować serial i zagrać w nim główną rolę.

Amerykański portal filmowy Indiewire zamieścił entuzjastyczną recenzję „Długiej” nocy po premierze festiwalowej: – Jeśli pierwsze dwie godziny są jakimkolwiek wyznacznikiem, to nadchodzący miniserial HBO świadczy o świetnej formie scenariuszowej. Z nazwiskami typu Richard Price, Steve Zaillian czy Robert Elswit w obsadzie, „Długa noc” jest wciągającym dramatem, który brzmi wspaniale, a wygląda jeszcze lepiej.

Głównym aktorom w miniserialu partnerują Michael Kenneth Williams (serial HBO „Zakazane imperium” i film HBO „Bessie”), Bill Camp („Zniewolony.12 Years a Slave”, „Birdman czyli nieoczekiwane pożytki z niewiedzy”), Jeannie Berlin („Wada ukryta”), Poorna Jagannathan („Między nami seksoholikami”), Payman Maadi („Rozstanie”), Glenne Headly („Don Jon”, „Parszywe dranie”), Amara Karan („Pociąg do Darjeeling”), Sofia Black-D’Elia („Imigrantka”), Paul Sparks (serial HBO „Zakazane imperium”, „Uciekinier”), Ben Shenkman (serial HBO „Anioły w Ameryce”) i Afton Williamson (serial Cinemax „Banshee”).

Producentami wykonawczymi miniserialu są Steven Zaillian, Richard Price, Jane Tranter (seriale HBO „Jak zdrówko?” oraz „Rzym”), James Gandolfini (serial HBO „Rodzina Soprano”) i Peter Moffat („Criminal Justice”, film HBO „Einstein and Eddington”). Reżyserują Steven Zaillian (odc. 1-3 i 5-8) oraz James Marsh (odc. 4). Dla HBO miniserial wyprodukowały Filmrights i BBC Worldwide Productions. „Długa noc” jest remakiem serialu BBC Criminal Justice autorstwa Petera Moffata.

Miniserial „Długa noc” będzie można obejrzeć w HBO latem tego roku.

Źródło: HBO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *