Narodowe Czytanie 2020 w Polskim Radiu

Tak licznej obsady „Balladyna” nie miała nigdy w historii. W każdym z pięciu aktów dzieła Juliusza Słowackiego zobaczymy inny zestaw aktorów. W IX odsłonie Narodowego Czytania udział wezmą m.in. Ewa Dałkowska, Halina Łabonarska, Teresa Lipowska, Andrzej Mastalerz, Rafał Zawierucha i Krzysztof Kwiatkowski. Początek wydarzenia w warszawskim Ogrodzie Saskim o godz. 12.00 w najbliższą sobotę. Całość transmitować będzie radiowa Jedynka i PR 24, transmisja wideo na polskieradio.pl i w mediach społecznościowych anten publicznego nadawcy. Honorowy patronat nad Narodowym Czytaniem 2020 objęła Para Prezydencka.

Od lat Narodowe Czytanie ma stałe miejsce w kalendarzu najważniejszych wydarzeń Polskiego Radia, partnera tego wydarzenia – mówi prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. – Dbałość o język polski i prezentowanie najważniejszych dzieł literackich w najlepszych interpretacjach należą do priorytetowych zadań publicznego nadawcy. Naturalnym jest więc zaangażowanie Polskiego Radia w tę cieszącą się ogromnym zainteresowaniem Polaków w kraju i za granicą akcję – dodaje prezes Kamińska.

Narodowe Czytanie „Balladyny” 5 września o godz. 12.00 zainauguruje para prezydencka, odczytując początek dramatu. Jestem przekonany, że ten wyjątkowy utwór, którego inscenizacje na trwałe zapisały się w historii polskiego teatru, my także przeczytamy na wiele różnych i oryginalnych sposobów – napisał prezydent Andrzej Duda w liście z zaproszeniem do udziału w akcji.

W sobotnim czytaniu „Balladyny” z udziałem Prezydenta RP i Pierwszej Damy wystąpi cała plejada wybitnych polskich aktorów. Każdy z pięciu aktów dramatu Juliusza Słowackiego będzie miał swojego reżysera, w każdym zobaczymy inną obsadę. – To było prawdziwe wyzwanie – mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia odpowiedzialny za całość przedsięwzięcia. – Udało nam się zaprosić do współpracy 60 artystów! Wierzymy, że widzowie i słuchacze Polskiego Radia odkryją ten wybitny tekst Słowackiego na nowo, jak odkrywaliśmy go my, przygotowując sobotnie wydarzenie.

Sobotnie wydarzenie transmitować będzie radiowa Jedynka oraz PR24 od godz. 12.00. Dwójka, Trójka i Czwórka zaplanowały liczne relacje reporterskie. Transmisja wideo z Ogrodu Saskiego w Warszawie dostępna będzie w serwisie narodoweczytanie.polskieradio.pl, na stronie Polskieradio.pl oraz w mediach społecznościowych anten Polskiego Radia.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *