RTCN Żagań / Wichów

Nazwa obiektu: RTCN Żagań / Wichów
Współrzędne geograficzne obiektu: 15°28’41″E; 51°44’54″N
Adres: Wichów, 68-113 Brzeźnica
Właściciel obiektu: EmiTel Sp. z o.o.

MUX-1
Kanał: 45
Częstotliwość: 666 MHz
Moc: 50 kW
Polaryzacja: H (pozioma)
Charakterystyka: ND (dookólna)
Oferta programowa: 8TV, ATM Rozrywka, FOKUS TV, POLO TV, Stopklatka TV, TTV, TVP ABC, TV Trwam

MUX-2
Kanał: 41
Częstotliwość: 634 MHz
Moc: 50 kW
Polaryzacja: H (pozioma)
Charakterystyka: ND (dookólna)
Oferta Programowa: Polsat, Super Polsat, PULS 2, TV4, TV6, TVN, TVN Siedem, TV Puls

MUX-3
Kanał: 32
Częstotliwość: 562 MHz
Moc: 50 kW
Polaryzacja: H (pozioma)
Charakterystyka: D (kierunkowa)
Oferta Programowa: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Historia, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Regionalna, TVP Rozrywka

MUX-8
Kanał: 8
Częstotliwość: 198,5 MHz
Moc: 20 kW
Polaryzacja: V (pionowa)
Charakterystyka: D (kierunkowa)
Oferta Programowa: Metro, Nowa TV, WP, Zoom TV

15 Comments on “RTCN Żagań / Wichów”

 1. Witam… dlaczego od dłuższego czasu występują zakłócenia na Mux 3kanaly TVP!!!…gdy w tym samym czasie na Mux 2( kanały TVN i Polsatu)sygnał jest doskonały tzn. jakość i siła sygnału powyżej 95%…SKANDAL!!!

 2. Co się dzieje z Mux 3 nie ma całą sobotę sygnału brak programów Tvp 1,tvp 2,inf,sport,a w tym czasie na Mux 2 Polsat,TVN ma normalny sygnał

 3. Witam. Ja za to mam problemy z mux 2 gdzie inne muxy odbierają bez żadnego kłopotu a widzę że są zbliżone do siebie. Antena szerokopasmowa ze wzmacniaczem po jednym kablu prosto do tv zasilacz podłączony do gniazdka a wszystko odbiera poprzez dekoder dvbt-2. Jestem z miejscowości Mirostowice Dolne antena ok. 10 do 11 m nad ziemią prosto w nadajnik praktycznie nakierunkowana.

  1. W linii prostej do nadajnika jest około 30 km, więc może sygnał jest przesterowany.
   Mówiąc inaczej, być może zasilacz jest zbędny.

   1. Próbowałem bez zasilacza,nic z zasilaczem i w opcjach dekodera wyłączałem wzmacniacz i nic. Dodam że teren trudny bo obrośnięty drzewami aczkolwiek przed zmianą kodowania z dvbt na dvbt2 było wszystko ok. A i jeszcze jedno siła sygnału jest na 100 a jakość czasami 50 ale skacze do zera a czasami w ogóle nic. Juz powoli nie mam sił a profesjonalistą nie jestem i posiłkuje się jedynie internetowymi nowinkami. Założyłem nawet dzisiaj filtr lte ale nic to nie dało. Już mi się wydawało że za silna antena ale skoro inne muxy wzorowo tylko mux 2 nic to coś nie tak. Jedynie złapał sygnał jak była ostatnio w niedzielę piękna pogoda i tyle. Ale to nie o to chodzi przecież. Bo to znaczy że małe pogorszenie i już brak sygnału. A z żoną lubimy akurat te kanały z tej paczki. Czekam na jakiekolwiek rady. Z GÓRY DZIĘKUJĘ.

    1. Może warto poczytać o refarmingu:
     https://www.emitel.pl/refarming/
     A dalej też o doborze anteny.
     Samo wyłączenie zasilacza nic nie da. Trzeba by było zmodyfikować antenę.
     Inną rzeczą, jaką można spróbować jest zmiana ustawienia anteny. Na początek lekkie zmiany ustawienia, a gdyby nie dało to efektu to drastyczne zmiany. I zanim cokolwiek zacznie się zmieniać to warto sobie zaznaczyć początkowe ustawienie anteny, aby zawsze można było do niego wrócić.

 4. Witam. Panowie jakich używacie anten? i czy uda się instalacja i skuteczny odbiór w przypadku montażu na strychu pod dachówką ceramiczną? do wichowa mam ok 37 km.z góry dzięki, pozdrawiam. Marcin

 5. Jaką trzeba mieć antenę by odbierać mux 8 w Lubsku 36 km od nadajnika Wichów. Zakupiłam antenę SignaFlex UHF/FM, 470-790 MHz, 30 dBi, kąt odbioru poziomo 360stopni, pionowo 20 oraz drugą -zewnętrzną kierunkową DVB-T TV Combo LTE mux 8, UHF+VHF, 168-790 MHz, wzmocnienie 14-18 dB, stosunek wzmocnienia więcej niż 22 dB, kanały 5-57 i żadna nie odbiera mux 8.

 6. Witam, czy prawdą jest że od któregoś grudnia ma nastąpić znowu zmiana systemu kodowania w nadajnikach dla zachodniej części kraju w tym województwa Lubuskiego. Czy jest to nowy standard czy tylko ujednolicony zostanie system dvb-t2/hevc dla wszystkich jaszcze starych systemów kodowania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *