„Niedziela z… Andrzejem Wajdą” w TVP Kultura

Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych polskich i światowych reżyserów, będzie gościem „Niedzieli z…” w TVP Kultura już 20 kwietnia, zaledwie kilka dni po przyznaniu reżyserowi Supergwarancji – nagrody tej kulturalnej anteny publicznego nadawcy za film „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

Twórczość Andrzeja Wajdy od lat jest doceniana na całym świecie. Wiele jego filmów otrzymywało nagrody na prestiżowych festiwalach. „Panny z Wilka” (1979), „Ziemia obiecana” (1974), „Człowiek z żelaza” (1981) oraz „Katyń” (2007) były nominowane do Oscara. Od 1997 roku jest członkiem Grona Nieśmiertelnych francuskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w 2006 roku otrzymał Złotego Niedźwiedzia w Berlinie za całokształt twórczości. W 2000 roku Amerykańska Akademia Filmowa przyznała mu honorowego Oscara.

Współtworzył polskie kino moralnego niepokoju, w ramach którego powstawały filmy o silnej wymowie antysystemowej. Złota Palma przyznana Wajdzie w Cannes w 1981 roku za „Człowieka z żelaza” była powodem wycofania filmu przez komunistyczne władze z oscarowej rywalizacji. Agnieszka Szydłowska, gospodyni programu „Niedziela z…” będzie pytać m.in., jak Wajda konstruował swoich ulubionych bohaterów, jakie są jego metody pracy z aktorami i czy reżyserowi wolno się przyznać, że czegoś nie wie… W programie Wajda wystąpi w towarzystwie scenografki i reżyserki, a prywatnie żony Krystyny Zachwatowicz, reżysera Wojciecha Marczewskiego oraz aktorów Daniela Olbrychskiego, Jerzego Radziwiłłowicza, Mai Ostaszewskiej i Agnieszki Grochowskiej.

Po programie TVP Kultura zaprasza na małą retrospektywę filmów Andrzeja Wajdy. O godzinie 18:45 zostanie wyemitowany jedyny w jego dorobku film science-fiction „Przekładaniec” (1968) wg scenariusza Stanisława Lema. O godzinie 19:35 rozpocznie się „Tatarak” (2009), uwspółcześniona adaptacja prozy Jarosława Iwaszkiewicza, a o godzinie 21:10 zostanie pokazany „Katyń” (2007) – historia gehenny polskich oficerów zamordowanych w 1940 roku przez Sowietów.

„Niedziela z… Andrzejem Wajdą”

Emisja: niedziela, 20 kwietnia, od godziny 17:45

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *