„Niedziela z… Leszkiem Możdżerem” w TVP Kultura

Gościem TVP Kultura będzie jeden z najbardziej wszechstronnych muzyków i kompozytorów polskich – Leszek Możdżer. W ramach pasma TVP Kultura zaprezentuje koncert „The Time – Trio Możdżer – Danielsson – Fresco” i koncert z 24. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu „Bal w Operze”.

Pianista, kompozytor i aranżer, Leszek Możdżer uważany jest za największe objawienie polskiego jazzu ostatniej dekady. Urodzony w 1971 roku, na fortepianie gra od piątego roku życia. Przeszedł wszystkie szczeble formalnej edukacji aż do dyplomu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą ukończył w 1996 roku.

Jazzem zainteresował się stosunkowo późno, bo dopiero w klasie maturalnej, gdy miał 18 lat. Jego pierwszym jazzowym wtajemniczeniem był zespół klarnecisty Emila Kowalskiego, ale za właściwy start można uznać pierwszą próbę z zespołem Miłość, która miała miejsce w 1991. Rok później otrzymał wyróżnienie indywidualne na Międzynarodowym Konkursie Jazz Juniors ’92 w Krakowie i od tej chwili młody pianista zasypany został lawiną nagród. Były wśród nich m.in.: Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia artystyczne (1999), Fryderyk ’98 – jazzowy muzyk roku 1998, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 1994, „Ad Astra” – dla wybitnych młodych muzyków, nagroda przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2001. Jest laureatem Paszportu „Polityki” w kategorii Rock-pop-estrada (2004). Otrzymał Wielką Nagrodę Fundacji Kultury (2006) oraz nagrodę Ministerstwa Spraw Zagranicznych za promowanie kultury polskiej za granicą. Od 1994 roku regularnie wybierany przez czytelników „Jazz Forum” Pianistą Roku. W 2012 roku został potrójnym zwycięzcą Jazz Top 2011 w kategoriach Muzyk Roku, Najlepszy Pianista i Album Roku („Komeda”).

Przez sześć lat był filarem grupy jazzowej „Miłość” Współtworzył również Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego. Od wielu lat współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem przy nagraniach muzyki filmowej. Zapraszają go do współpracy inni wybitni liderzy polskiego jazzu, jak: Tomasz Stańko, Janusz Muniak, Michał Urbaniak, Piotr Wojtasik. Współpracował także z uznanymi gwiazdami światowej sceny, takimi jak: Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archie Shepp, David Liebman. Wraz ze szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem oraz izraelskim perkusistą i wokalistą Zoharem Fresco współtworzy trio jazzowe. Z Andrzejem Bauerem i m.bunio.s współtworzy projekt LUTOSPHERE.

Improwizacje na tematy Fryderyka Chopina ugruntowały pozycję artysty i ustawiły go w rzędzie najwybitniejszych indywidualności i wirtuozów europejskiej sceny jazzowej. Na uwagę zasługują również realizacje teatralne, m.in.: „Hair – love, rock musical” dla Teatru Muzycznego w Gdyni, „Tango z Lady M.”, Polski Teatr Tańca w Poznaniu, „Psychosis Sary Kane” w reżyserii Grzegorza Jarzyny, czy „Windows” Bałtyckiego Teatru Tańca w reżyserii Izadory Weiss. Możdżer na stałe współpracuje z Janem Kaczmarkiem, od lat pracującym w Los Angeles, przy nagraniach muzyki filmowej (dla wytwórni 20th Century Fox oraz Miramax). Największym dziełem Leszka Możdżera jako kompozytora, jest muzyka do pierwszej w świecie trans-opery według „Snu nocy letniej” Williama Szekspira, wystawionej na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni (reżyseria: Wojciech Kościelniak). Premiera odbyła się w październiku 2001. Przygotowane przez Leszka Możdżera widowisko „Możdżer+” było głównym wydarzeniem festiwalu Solidarity of Arts 2010. 

Koncertował we wszystkich krajach europejskich, USA, Kazachstanie, Kirgizji, Brazylii, Argentynie, Urugwaju oraz w Kanadzie.

Z Leszkiem Możdżerem o jego drodze twórczej, najważniejszych osiągnięciach i planach na przyszłość porozmawia w Studio TVP Kultura Agnieszka Szydłowska. Gościem będzie także Paweł Potoroczyn, który opowie o współpracy z Leszkiem Możdżerem i organizacji koncertu razem z Adamem Makowiczem oraz kolejnych projektach przygotowywanych dla Instytutu Adama Mickiewicza. W ramach pasma, oprócz rozmów w Studio TVP Kultura zaprezentuje o godzinie 18:10 koncert „The Time – Trio Możdżer – Danielsson – Fresco”, a o godzinie 19:35 koncert z 24. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu „Bal w Operze” na podstawie twórczości Juliana Tuwima.

„Niedziela z… Leszkiem Możdżerem”

Emisja: niedziela, 14 października, od godziny 17:35
Powtórka: poniedziałek, 15 października, godzina 1:05

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *