To jeden z najbardziej zapracowanych ostatnio polskich aktorów. Znalazł jednak czas, żeby porozmawiać z Katarzyną Janowską w “Niedzieli z…”, która zostanie przypomniana w letniej ramówce TVP Kultura.

Jego Wojnar w “Weselu” Wojtka Smarzowskiego został doceniony nagrodą za pierwszoplanową rolę męską na festiwalu w Gdyni w 2005 roku i rozpoczął trwającą już kilka lat współpracę reżysera i aktora. Dziędziel należy do ulubionych aktorów Smarzowskiego, który równie genialną kreację stworzył w kolejnym z filmów reżysera – “Domu złym”.

Marian Dziędziel przez lata był również jednym z aktorów Kazimierza Kutza. Debiutował u niego w filmie “Sól ziemi czarnej” (1969) i wystąpił później wielokrotnie: w filmach “Perła w koronie” (1971), “Śmierć jak kromka chleba” (1994) oraz w serialu “Sława i chwała” (1997). W 1980 zagrał w poetyckim obrazie Janusza Kidawy, w całości mówionym śląską gwarą – “Grzeszny żywot Franciszka Buły” z Andrzejem Grabarczykiem.

Jego kariera nabrała przyspieszenia po brawurowej kreacji w filmie Wojtka Smarzowskiego. Kolejne nominacje i nagrody przyniosły mu takie filmy jak “Zgorszenie publiczne” w reż. Macieja Prykowskiego, “W imieniu diabła” Barbary Sass, “Wino truskawkowe” Dariusza Jabłońskiego czy “Kret” w reżyserii Rafaela Lewandowskiego, który przyniósł mu kolejne Złote Lwy, tym razem za drugoplanową rolę męską.

Aktor będzie gościem w TVP Kultura najbliższej “Niedzieli z…” Oprócz rozmowy, którą poprowadzi Katarzyna Janowska zobaczymy go w “Party przy świecach” o godzinie 17:45. Film w reżyserii Antoniego Krauze to adaptacja opowiadania Jana Himilsbacha, zarazem autora scenariusza. Jemu to film zawdzięcza doskonałe dialogi: żywe, naturalne, pełne prawdy o ludzkich charakterach, a przy tym szalenie zabawne. O godzinie 19:20 TVP Kultura zaprasza na “Wino truskawkowe” w reżyserii Dariusza Jabłońskiego, utrzymaną w konwencji realizmu magicznego adaptację opowiadania Andrzeje Stasiuka. Pasmo zostanie zakończone o godzinie 21:40 głośnym “Weselem” Wojtka Smarzowskiego.

“Niedziela z… Marianem Dziędzielem”

Emisja: niedziela, 5 sierpnia, od godziny 17:10
Powtórka: poniedziałek, 6 sierpnia, od godziny 00:55

Źródło: Telewizja Polska