„Niedziela z… Marianem Dziędzielem” w TVP Kultura

To jeden z najbardziej zapracowanych ostatnio polskich aktorów. Znalazł jednak czas, żeby porozmawiać z Katarzyną Janowską w „Niedzieli z…”, która zostanie przypomniana w letniej ramówce TVP Kultura.

Jego Wojnar w „Weselu” Wojtka Smarzowskiego został doceniony nagrodą za pierwszoplanową rolę męską na festiwalu w Gdyni w 2005 roku i rozpoczął trwającą już kilka lat współpracę reżysera i aktora. Dziędziel należy do ulubionych aktorów Smarzowskiego, który równie genialną kreację stworzył w kolejnym z filmów reżysera – „Domu złym”.

Marian Dziędziel przez lata był również jednym z aktorów Kazimierza Kutza. Debiutował u niego w filmie „Sól ziemi czarnej” (1969) i wystąpił później wielokrotnie: w filmach „Perła w koronie” (1971), „Śmierć jak kromka chleba” (1994) oraz w serialu „Sława i chwała” (1997). W 1980 zagrał w poetyckim obrazie Janusza Kidawy, w całości mówionym śląską gwarą – „Grzeszny żywot Franciszka Buły” z Andrzejem Grabarczykiem.

Jego kariera nabrała przyspieszenia po brawurowej kreacji w filmie Wojtka Smarzowskiego. Kolejne nominacje i nagrody przyniosły mu takie filmy jak „Zgorszenie publiczne” w reż. Macieja Prykowskiego, „W imieniu diabła” Barbary Sass, „Wino truskawkowe” Dariusza Jabłońskiego czy „Kret” w reżyserii Rafaela Lewandowskiego, który przyniósł mu kolejne Złote Lwy, tym razem za drugoplanową rolę męską.

Aktor będzie gościem w TVP Kultura najbliższej „Niedzieli z…” Oprócz rozmowy, którą poprowadzi Katarzyna Janowska zobaczymy go w „Party przy świecach” o godzinie 17:45. Film w reżyserii Antoniego Krauze to adaptacja opowiadania Jana Himilsbacha, zarazem autora scenariusza. Jemu to film zawdzięcza doskonałe dialogi: żywe, naturalne, pełne prawdy o ludzkich charakterach, a przy tym szalenie zabawne. O godzinie 19:20 TVP Kultura zaprasza na „Wino truskawkowe” w reżyserii Dariusza Jabłońskiego, utrzymaną w konwencji realizmu magicznego adaptację opowiadania Andrzeje Stasiuka. Pasmo zostanie zakończone o godzinie 21:40 głośnym „Weselem” Wojtka Smarzowskiego.

„Niedziela z… Marianem Dziędzielem”

Emisja: niedziela, 5 sierpnia, od godziny 17:10
Powtórka: poniedziałek, 6 sierpnia, od godziny 00:55

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *