„Niedziela z… Wojciechem Kilarem” w TVP Kultura

Niedzielne spotkanie w TVP Kultura z wybitnym polskim pianistą i kompozytorem muzyki poważnej Wojciechem Kilarem. Światowej sławy artysta obchodził w tym roku 80. urodziny i z tej okazji zgodził się na wizytę w Studiu TVP Kultura.

Urodził się we Lwowie, ale swoje życie związał ze Śląskiem. Jego ojciec był lekarzem, a matka aktorką. Po przymusowych wysiedleniach w 1944 roku musiał przenieść się do Rzeszowa i tam na konkursie Młodych Talentów odniósł swój pierwszy sukces kompozytorski. 15-letni wówczas Kilar otrzymał II nagrodę za wykonanie swoich „Dwóch miniatur dziecięcych”. Następnie mieszkał w Krakowie, a w 1948 roku wyjechał do Katowic i tam ukończył Liceum Muzyczne oraz Wyższą Szkołę Muzyczną.

W latach 1959-60 był stypendystą rządu francuskiego i kształcił się w Paryżu. Wkrótce za swój utwór – „Oda Bela Bartók in memoriam” otrzymał nagrodę im. Lili Boulanger w Bostonie. Uważa się, że ten utwór zamyka neoklasyczny okres w jego twórczości. Od początku lat sześćdziesiątych współtworzył wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Góreckim nową, polską szkołę awangardową oraz nowy kierunek we współczesnej muzyce zwany sonoryzmem. Jego ówczesna twórczość pozwoliła określić go jako czołowego przedstawiciela polskiej awangardy muzycznej. W latach 70. zaczął inspirować się folklorem podhalańskim. Zwrócił się także ku twórczości sakralnej.

Powszechnie jest znany przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej. Napisał ścieżkę dźwiękową do ponad 160 filmów. Współpracował z najważniejszymi polskimi reżyserami: Wajdą, Kutzem, Zanussim, Kieślowskim, Polańskim. Międzynarodowe uznanie zyskał w 1992 roku, gdy napisał muzykę do „Draculi” Francisa Forda Coppoli.

Spotkanie rozpoczniemy o godzinie 17:35 rozmową z kompozytorem. Następnie o godzinie 18:00 wyemitujemy koncert fortepianowy wykonany podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej – Warszawska Jesień ’97. Jako solista wystąpił znany pianista młodego pokolenia Peter Jablonski. O godzinie 18:40 zapraszamy na film Andrzeja Wajdy „Kronika wypadków miłosnych”, zaś o godzinie 21:20 na obraz Krzysztofa Zanussiego „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”. Do obu obrazów muzykę skomponował niedzielny gość TVP Kultura.

„Niedziela z… Wojciechem Kilarem”

Emisja: niedziela, 16 września, od godziny 17:35,
Powtórka: poniedziałek, 17 września, od godziny 2:00

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *