Nowe odcinki „Sensacji XX wieku” w TVP1 HD

Telewizja Polska i National Geographic wyprodukują nowe odcinki cyklu dokumentalnego pt. „Sensacje XX wieku”. Umowę o tym 6 listopada br. podpisali Prezes TVP, Juliusz Braun i wiceprezes wykonawczy na Europę Środkową i Wschodnią FOX International Channels, Carlos Ortega.

W ramach umowy wyprodukowanych zostanie 10 odcinków autorskiego cyklu Bogusława Wołoszańskiego „Sensacje XX wieku”. Zdjęcia do nich rozpoczną się w listopadzie br. na Dolnym Śląsku w okolicach Wałbrzycha. Pierwsze cztery odcinki widzowie będą mogli zobaczyć na antenie National Geographic i w TVP1 HD już w kwietniu przyszłego roku, kolejne zaś w listopadzie 2015 roku.

Nowe odcinki „Sensacji XX wieku” to kolejna międzynarodowa produkcja Telewizji Polskiej. Cieszy nas, że TVP cenią tacy partnerzy jak National Geographic – mówi Juliusz Braun. – Jestem przekonany, że to także ważne dla naszych widzów, którzy cenią i lubią znakomity program Bogusława Wołoszańskiego.

„Sensacje XX wielu” pojawiły się w Telewizji Polskiej we wrześniu 1983 roku, szybko zdobywając uznanie widzów niekonwencjonalnym sposobem przedstawiania najważniejszych wydarzeń oraz procesów politycznych, gospodarczych i militarnych XX wieku.

Przez minionych 30 lat program przechodził wiele przeobrażeń. Od pierwszych odcinków nagrywanych w studiu telewizyjnym, poprzez realizacje w miejscach, w których rozgrywała się historia (warownie linii Maginota, tunele pod Verdun, twierdza Eben Emael, Hiroszima, port Inchon w Korei Płd., willa Hitlera na górze Kehlstein), aż do wielkich widowisk historycznych z udziałem najlepszych polskich aktorów i dziesiątków statystów (Katyń, wojna polsko-bolszewicka, bitwa nad Bzurą, bitwa pod Mokrą itp).

Doświadczenia z realizacji „Sensacji XX wieku” pozwoliły twórcy cyklu wyprodukować 13-odcinkowy serial dla TVP1 „Tajemnica twierdzy szyfrów” z udziałem znakomitych polskich aktorów, m.in.: Pawła Małaszyńskiego, Jana Frycza, Karoliny Gruszki, Borysa Szyca. Serial nie tylko zyskał najwyższe oceny widzów i historyków, ale został zakupiony przez zagraniczne telewizje (m.in. szwedzką, węgierską, słowacką, japońską).

Widowiska „Sensacji XX wieku”, powtórnie emitowane w TVP Historia oraz zakupione przez National Geographic, zyskały rekordową oglądalność, co przyczyniło się do podjęcia przez Telewizję Polską i National Geographic decyzji o wspólnej produkcji 10 nowych odcinków programu.

W nowym cyklu powstaną następujące widowiska:

  • „Największy wróg Hitlera” – nieznane działania Heinricha Himmlera;
  • „Wojna, miłość, zdrada” – o rotmistrzu Sosnowskim, który odnosił wielkie sukcesy wywiadowcze w Niemczech w latach 20. i 30. XX wieku;
  • „Astrolog Hitlera” – okultystyczne źródła nazizmu;
  • „Strażnicy” – tajemnica organizacji Werwolf i organizacji byłych esesmanów ODESSA;
  • „Skarb” – o ewakuacji w 1939 roku zasobów złota polskich banków;
  • „Enigma” – cztery widowiska o złamaniu przez polskich kryptologów niemieckiej maszyny szyfrującej;
  • „Szarża” – o wielkiej bitwie pod Komarowem, gdy uderzenie polskich kawalerzystów rozbiło 1 Armię Konną Budionnego rozstrzygając bieg wojny polsko-bolszewickiej.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *