„Nowy Luwr w Abu Zabi” na kanale National Geographic

Trudno wyobrazić sobie wyjazd do Paryża bez wizyty w Luwrze. Od niedawna to samo powiedzieć można o Abu Zabi. Nad samym brzegiem Zatoki Perskiej znajduje się bowiem nowy Luwr – inspirowane kulturą arabską muzeum, zaprojektowane przez architekta Jeana Nouvela, które dzięki ekspozycji złożonej z 400 bezcennych arcydzieł od razu stało się punktem obowiązkowym na mapie pasjonatów sztuki. Luwr w Abu Zabi to także architektura najwyższych lotów, która sama w sobie jest dziełem sztuki. Dokument „Nowy Luwr w Abu Zabi” to dziennik budowy tego wyjątkowego muzeum.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic

Piekielny upał i naglący harmonogram – to dwa największe problemy pracowników budowy nowego Luwru w Abu Zabi. Do tego projekt, który jest prawdziwym wyzwaniem. Na szczycie muzeum powstaje ważąca 7 tysięcy ton stalowa kopuła, podtrzymywana zaledwie przez kilka filarów. To osiągnięcie inżynierii na niespotykaną dotąd skalę. Lokalne władze traktują nowy Luwr jako podwalinę pod silniejsze i lepsze Abu Zabi. Muzeum powstaje na wyspie Saadiyat, która ma się stać dzielnicą sztuki lokalnej i światowej. Towarzyszyć mają mu Muzeum Narodowe Zayed oraz kolejny po Nowym Jorku, Bilbao i Wenecji oddział Muzeum Guggenheima. Planowi przyświeca koncepcja łączenia kultur i inicjowania dialogu. Luwr w Abu Zabi jest pierwszym z tych obiektów, który otworzy swe podwoje dla odwiedzających.

Ekipa budowlana musi więc pracować jak w zegarku, nie ma tu czasu na opóźnienia. Wszystko należy wykonać perfekcyjnie, inaczej morska woda dostanie się do piwnic, w których przechowywane są bezcenne arcydzieła. Nie ma mowy o żadnej pomyłce albo o choćby drobnym niedociągnięciu. Każdego dnia inżynierowie zmagają się z zadaniami, które sprawiają wrażenie niewykonalnych i… realizują je. Dziś Luwr w Abu Zabi już funkcjonuje i zaprasza gości na liczne wystawy. Warto zobaczyć, jak wyglądała wyboista i kręta droga do realizacji tego bezprecedensowego projektu.

„Nowy Luwr w Abu Zabi” – premiera w sobotę 2 czerwca o godz. 22:00 na kanale National Geographic.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *