Obchody Święta Wojska Polskiego i rocznicy Cudu nad Wisłą w Telewizji Polskiej

Z okazji przypadającego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego w 92. rocznicę Cudu nad Wislą Telewizja Polska przeprowadzi specjalne relacje z obchodów, a także zaprezentuje na swoich antenach koncerty, filmy dokumentalne oraz reportaże poświęcone wydarzeniom 1920 roku. 15 sierpnia przypada również święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Telewizja publiczna przygotowała transmisje z uroczystości związanych z tym świętem oraz specjalnie wyprodukowane filmy dokumentalne.

Na główne obchody Święta Wojska Polskiego, które odbędą się jak co roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie, TVP1/HD zaprosi widzów o godzinie 11:40. Równolegle transmisje będzie można obejrzeć także w TVP Historia, TVP Polonia i TVP INFO (w wersji dla niesłyszących).

Wcześniej, o godzinie 7:00, Jedynka przeprowadzi transmisję Mszy Świętej z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, a niedługo po niej widzowie obejrzą najnowszy reportaż Krzysztofa Tadeja „Tajemnica Jasnej Góry”. Jasna Góra to wyjątkowe sanktuarium w historii naszego kraju, nazwane przez Jana Pawła II duchową stolicą Polski. Do tego miejsca zjeżdżają pielgrzymi z całego świata. Wiele wydarzeń dotyczących sanktuarium jest nieznanych lub mało znanych. W reportażu o Jasnej Górze i jej tajemnicach opowie paulin klasztoru Jasnogórskiego, o. Jerzy Tomziński, najstarszy zakonnik żyjący w klasztorze, legenda polskiego kapłaństwa, przyjaciel kardynałów: Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły, osoba obdarzona zadziwiająca pamięcią i niezwykłym poczuciem humoru. Ojciec Tomziński OSPPE opowiada o nawróceniach, cudach i wielu ważnych wydarzeniach historycznych, takich jak Śluby Jasnogórskie, powstanie Apelu Jasnogórskiego, a także o losach Jasnej Góry w czasie II wojny światowej, nieznanych wizytach Karola Wojtyły w klasztorze i kulisach pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II na Jasną Górę. TVP1/HD zaprosi też widzów o godzinie 13:20 na koncert pieśni patriotycznych „Stajemy jak Ojce”.

TVP2/HD wyemituje o godzinie 8:10 interesujący film dokumentalny Marcina Janosa Krawczyka z 2012 r. „Matka 24h”. Pretekstem do jego nakręcenia stał się wędrujący po Polsce od 60 lat wizerunek Obrazu Matki Boskiej. Jego kopia trafia kolejno na 24 godziny do różnych miejsc w całej Polsce. Oko kamery śledzi bohaterów dokumentu na tle zmieniających się pór roku, pokazuje ich w domach na wsi i w mieście, w zakładach karnych. Twórcy filmu odkrywają poszczególne historie w kontekście wiary lub jej braku, ale przede wszystkim zgłębiają znaczenie roli matki w życiu człowieka.

Najbogatszą ofertę dokumentalną przygotowała dla widzów TVP Historia. Od rana antena będzie emitować filmy i programy poświęcone bitwom wojny polsko-sowieckiej 1920; ich dowódcom, żołnierzom, pokazujące wysiłek społeczeństwa w walce z agresorem. Już o godzinie 08:15 zaprosi na dokument „Ksiądz Ignacy Skorupka. Ślady i legenda”, prezentujący sylwetkę wikariusza łódzkiego i prefekta szkół warszawskich, lotnego kapelana garnizonu na Pradze, który zginął 14 sierpnia 1920 r. pod Ossowem w walce z bolszewikami. O godzinie 10:00 TVP Historia wyemituje dokument „Józef Piłsudski”, wyreżyserowany przez Ryszarda Ordyńskiego. Autor wykorzystał wszelkie dostępne mu materiały archiwalne: zdjęcia, fragmenty filmów, dokumenty, gazety, odezwy, mapy oraz elementy inscenizacji – w taki sposób zobrazował m.in. uwięzienie marszałka w Magdeburgu a także działalność tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej.

O godzinie 13:45 kanał historyczny TVP zaprosi na fabularyzowany dokument „Na plebanii w Wyszkowie 1920”, poświęcony epizodowi z okresu wojny polsko – bolszewickiej. Była to próba powołania przez Juliana Marchlewskiego, Feliksa Kohna i Feliksa Dzierżyńskiego fikcyjnego polskiego rządu bolszewickiego. Świadkiem tych wydarzeń był ks. Mieczkowski – proboszcz plebanii w Wyszkowie, któremu złożyli nieoczekiwaną wizytę groźni goście. O godzinie 15:30 TVP Historia pokaże film „Bitwa warszawska 1920”, przedstawiający genezę, przebieg i konsekwencje starcia, które zaważyło na losach wojny polsko – sowieckiej i zadecydowało o utrzymaniu niepodległości Państwa Polskiego. O godzinie 17:50 widzowie zobaczą dokument „Być równy innym – Wincenty Witos”, przedstawiający m.in. niepublikowane dotąd wspomnienia poświęcone trzykrotnemu premierowi, twórcy PSL Piast, jednemu z najważniejszych polityków Drugiej Rzeczypospolitej. Zaś o godzinie 20:00 TVP Historia wyemituje pierwszy powojenny polski film muzyczny. „Warszawska Premiera” Jana Rybkowskiego pokazuje walkę o wystawienie „Halki” Stanisława Moniuszki na scenie operowej. W filmie zobaczymy plejadę gwiazd polskiego kina: Ninę Andrycz, Danutę Szaflarską oraz Jana Kochera.

O godzinie 01:10. TVP Historia zaprasza na „Testament”, czyli na film dokumentalny Wojciecha Ziembickiego, przybliżający historię życia i tragicznej śmierci księdza Ignacego Jana Skorupki, który 14 sierpnia 1920 r. bronił Radzymina, w ochotniczym batalionie złożonym z ośmiuset chłopców. W filmie wykorzystano materiały Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Centralnej Biblioteki Wojskowej i Muzeum Wojska Polskiego, a także teksty: Karola Wojtyły, Ignacego Jana Skorupki, Józefa Mączki, Józefa Piłsudskiego, Aleksandra Kakowskiego i Józefa Hallera. Widzowie będą mieli szanse obejrzeć ten film także w TVP INFO (godzina 23:15 i godzina 4:00) O godzinie 2:00 antena wyemituje komedię Sylwestra Chęcińskiego „Przybyli ułani”, ze Zbigniewem Zamachowskim, Kingą Preis i Krystyną Feldman w rolach głównych. Film opowiada o przygotowaniach do uroczystych obchodów Cudu nad Wisłą w Osieku. Mieszkańcy miejscowości kłócą się o to, kto odsłoni tablicę upamiętniającą zwycięstwo nad bolszewikami. Marian, miejscowy sklepikarz, chce, by inskrypcję odsłonił kombatant walk z bolszewikami, ojciec jego małżonki.

TVP INFO zaproponuje swoim widzom o godzinie 14:00 (powtórka godzinie 4:50) film dokumentalny Zbigniewa Wawra i Tadeusza Kondrackiego „Bitwa warszawska 1920”. Bitwa warszawska, nazywana też cudem nad Wisłą, została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Autorem i realizatorem planu bitwy był Józef Piłsudski (zdaniem niektórych historyków był nim gen. Tadeusz Rozwadowski). Decydująca bitwa tej wojny zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i wstrzymaniu rozprzestrzeniania się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. Kluczową rolę odegrał manewr oskrzydlający wojska Rosji radzieckiej przeprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy. W programie wykorzystano materiały archiwalne (ochotnicy zgłaszający się do wojska, dowódcy, biura werbunkowe, fotografie z obozu wojskowego w Rembertowie, walki o Radzymin i Wołomin, pod Ossowem) oraz zdjęcia współczesne realizowane w tych miejscach.

Natomiast o godzinie 3:30 antena pokaże reportaż „Tajemnice jasnogórskiego wizerunku”. Po raz pierwszy Telewizja Polska uzyskała zgodę na realizację zdjęć z przygotowań i zabiegów konserwacyjnych oryginału cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. O dziejach obrazu i jego niezwykłych losach opowiadają najbardziej kompetentne osoby: paulin ojciec Melchior Królik i konserwator profesor Wojciech Kurpik. Również po raz pierwszy mamy okazję ujrzenia rentgenogramu obrazu, który przybliża tajemnice związane z jego przeszłością. Obraz ten przez wieki był okaleczany. Jego niezwykła moc trwa niezmiennie i jest czczony przez wszystkie pokolenia Polaków. „Czarna Madonna” słynie z wielu łask i cudów. Przed jej oblicze przybywają tysiące pielgrzymów z kraju i zagranicy.

TVP Polonia zaprezentuje swoim widzom o godzinie 4:55 film dokumentalny Leszka Wiśniewskiego i Jana Tarczyńskiego „Zwyczajny bohater”, który opowiada o losach ks. Ignacego Skorupki, urodzonego w 1893 roku, obrońcy stolicy. Głęboko religijny, żarliwy patriota, rozpoczął naukę w seminarium, konsekwentnie realizując zamiar zostania kapłanem. W 1916 roku rozpoczyna pracę duszpasterską pod Moskwą, potem koło Homla, opiekując się polskimi uchodźcami w Guberni Czernichowskiej. W roku 1918 udaje mu się wyjechać z Rosji bolszewickiej, następnie pracuje w Łodzi, wreszcie zostaje powołany do Kurii Warszawskiej: jest kapelanem sierocińca. Szczególny wymiar miał udział ks. Ignacego Skorupki w wojnie polsko-bolszewickiej. 31 lipca 1920 r. uzyskał nominację na kapelana wojskowego. W sierpniu jego batalion wyruszył na front. W bitwie pod Ossowem wykazał się bezprzykładnym osobistym bohaterstwem, zginął na polu walki, a obraz uduchowionego sługi bożego odprawiającego żołnierzy do walki na zawsze pozostanie w pamięci narodowej. Jego ofiara nie poszła na marne. Bitwa pod Ossowem i Radzyminem odsunęła od Europy groźbę czerwonej inwazji. W filmie pokazano miejsca związane z życiem ks. Ignacego Skorupki i relacje z jego pogrzebu.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *