„Orkiestra” w Studiu Teatralnym Dwójki

Filmową wersję przedstawienia Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, którego premiera odbyła się we wrześniu 2011 roku w budynku cechowni ZG Lubin, TVP2 HD pokaże 29 listopada 2015 roku o godzinie 22:55 w Studiu Teatralnym Dwójki. Zdjęcia zrealizowano w autentycznych plenerach kopalni oraz w chodnikach, kilkaset metrów pod ziemią.

„Orkiestra” to epicki fresk, opowiadający o historii Zagłębia Miedziowego przez pryzmat indywidualnych losów ludzkich. W spektaklu sportretowano grupę górników, grających w zakładowej orkiestrze. Jej członkowie spotykają się po śmierci, by porozmawiać o tym, co zdarzyło się za życia: o swoich urazach, radościach, tajemnicach i porachunkach. Wszyscy – z wyjątkiem jednego, który właśnie wydaje ostatnie tchnienie w szpitalu – zginęli wcześniej w katastrofie pod ziemią. Z ich opowieści wyłania się obraz pionierskich lat Zagłębia i formowania się górniczej społeczności.

W „Orkiestrze” pojawia się też świat władzy. Zagłębie Miedziowe jest ważnym propagandowo odcinkiem, toteż kieruje się tu sprawdzonych towarzyszy. Do Lubina ściągają więc nieco egzotyczne kadry partyjne, jak Francuzka, doświadczona na froncie hiszpańskiej wojny domowej, legitymująca się dodatkowo osobistą zażyłością z samym Edwardem Gierkiem. Przez spektakl przewija się też plejada ubeków, aparatczyków i pomocnych towarzyszy radzieckich. W losach bohaterów znajdują odzwierciedlenie istotne momenty z polskiej historii najnowszej: pojawiają się echa słynnego listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, błyszczy fasada gierkowskiej propagandy sukcesu, przemykają dramaty stanu wojennego. Te ostatnie, jak masakra lubińska podczas obchodów rocznicy Sierpniowej, zarysują pierwsze pęknięcie w zgranym zespole orkiestry. Podczas strzelaniny zginie przybrany syn jednego z górników, o co zrozpaczony ojczym będzie miał żal do sympatyzujących z Solidarnością kolegów. Ale największą próbą dla przyjaciół z orkiestry będzie czas wolności i towarzyszący jej transformacyjny szok. Górników niepokoją wiadomości o rychłej prywatyzacji kopalni, planowanych restrukturyzacjach i projekcie rozwiązania orkiestry. Dotychczasowy świat górników wali się w gruzy.

„Orkiestra”

Emisja: niedziela, 29 listopada, godzina 22:55

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *