Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego – transmisja w radiowej Dwójce

Krzysztof Penderecki był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów i jednym z najbardziej znanych polskich twórców na świecie. Ten znakomity artysta i pedagog odszedł 29 marca 2020 roku. Oficjalne uroczystości pogrzebowe artysty odbędą się we wtorek, 29 marca, w krakowskim kościele św. Piotra i Pawła i będą mieć charakter państwowy. Program 2 Polskiego Radia będzie transmitować to wydarzenie na antenie, a także w streamingu wideo od godz. 9.00.

Kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki poważnej XX wieku, autor przełomowych dzieł polskiego sonoryzmu, a także wybitnych utworów oratoryjnych, symfonicznych, scenicznych oraz kameralnych. Jego kompozycje już od 60 lat rozbrzmiewają na wszystkich kontynentach, grane przez cenionych muzyków w najsłynniejszych salach koncertowych świata. Zdobył wiele polskich i międzynarodowych wyróżnień, w tym pięć nagród Grammy. Uhonorowano go tytułami doktora honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów. Jest kawalerem Orderu Orła Białego, najwyższego odznaczenia w Polsce.

Urodził się 23 listopada 1933 roku. Dorastał w Dębicy. W jednej z rozmów dla Polskiego Radia wspominał, że pierwszy raz zetknął się z muzyką, słuchając dębickiej orkiestry dętej. Styczność z instrumentami miał już od najmłodszych lat, ponieważ jako kilkulatek uczył się gry na skrzypcach, które dostał od ojca. W latach 50. uczęszczał do Akademii Muzycznej w Krakowie. W tym czasie dorabiał, przygrywając na weselach. Nieprzerwanie przez 15 lat (1972-1987) piastował stanowisko rektora swojej Alma Mater. Niemal do końca życia kształcił tam kolejne pokolenia młodych kompozytorów. Wśród jego wychowanków znaleźli się m.in. Marek Stachowski, Abel Korzeniowski, Stanisław Radwan, Antoni Wit czy Joanna Wnuk-Nazarowa.

Krzysztof Penderecki był jednym z filarów polskiego życia muzycznego: jako kompozytor przeszedł długą drogę od awangardy po neoromantyczne uniesienia. Pierwszy duży sukces osiągnął w 1959 roku, kiedy zdobył trzy pierwsze nagrody w konkursie Związku Kompozytorów Polskich. – Napisałem w ciągu dwóch miesięcy trzy utwory. Dzień, w którym dowiedziałem się o zwycięstwie, był jednym z najpiękniejszych w moim życiu. Chciałem dostać paszport, żeby wyjechać na stypendium w Darmstadt, ale postanowiłem spełnić swoje marzenia i pojechałem do Włoch – wspominał w jednej z rozmów dla Polskiego Radia.

W 1980 roku rozpoczął prace nad jednym ze swoich największych dzieł – „Polskim Requiem”. To monumentalna kompozycja inspirowana historią Polski. Poszczególne części utworu dotyczą „Solidarności”, kardynała Stefana Wyszyńskiego, Powstania Warszawskiego, ojca Maksymiliana Kolbego oraz zbrodni w Katyniu. Ostatnią kompozycją Pendereckiego była „Fanfara dla Niepodległej”, napisana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Artysta zmarł 29 marca 2020 roku.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *