„Oszukać śmierć” w sierpniu na National Geographic Channel

Światło tlące się na końcu długiego tunelu, błogie uczucie „wyjścia” z ciała i spotkanie z pozaziemskimi istotami – to tylko niektóre z opisów niewyjaśnionych zdarzeń przytaczanych przez osoby twierdzące, że doświadczyły własnej śmierci. Doktor Steven Laureys, światowej klasy neurolog, spróbuje znaleźć naukowe wyjaśnienia tych zjawisk i dowiedzieć się, co jest ich przyczyną. W tym celu podda się serii eksperymentów w różnych zakątkach świata, a swoją podróż rozpocznie od Warszawy.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjny National Geographic Channel

Duchowe przeżycie spowodowane ingerencją pozaziemskich istot? A może zwodnicze działanie ludzkiego mózgu? Czym jest NDE (Near Death Experience) – „doświadczenie własnej śmierci” – które w podobny sposób opisuje tak wielu ludzi na całym świecie? Doktor Steven Laureys, neurolog, ekspert zajmujący się badaniem zmian stanów świadomości oraz leczeniem osób przebywających w śpiączce, spróbuje znaleźć odpowiedź na to zagadkowe pytanie. W tym celu podda się serii eksperymentów, by wywołać u siebie objawy NDE, takie jak wizja tunelu, a nawet „wyjście” z ciała.

Jednym z miejsc, jakie odwiedzi naukowiec, będzie Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej w Warszawie. Tam, z pomocą doktora Krzysztofa Kowalczuka, szkolącego pilotów w zakresie radzenia sobie ze skutkami przeciążeń grawitacyjnych, Laureys podda się eksperymentowi mającemu na celu wywołanie wizji tunelu. Następnie wybierze się do Londynu, gdzie przekona się, jak łatwo można „oszukać mózg”. W Kanadzie zaś, spotka się z mężczyzną, który w skutek doznanego udaru, jest w stanie odtworzyć szczegóły ze swojego dzieciństwa, jak… nauka pierwszych kroków. Doktor, dzięki wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości, przekona się również, jakie doznania towarzyszą uczuciu „wyjścia z ciała”. Następnie zarejestruje wszystko to, co dzieje się w mózgach 30 ochotników, którzy poddali się eksperymentom mającym wywołać symptomy NDE.

„Oszukać śmierć”

Premiera: poniedziałek, 29 sierpnia, godzina 22:00

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *