Piekło nazizmu w dokumentach na kanale National Geographic

Radykalizm i fanatyzm potrafią doprowadzić do największych tragedii. W przypadku II wojny światowej przybrały one niespotykaną skalę. Koszmar nazizmu skończył się w Europie 8 maja 1945 roku, jednak mimo upływu ponad 70 lat, trudno jest uwierzyć w to, jaki los człowiek może zgotować drugiemu człowiekowi. Jak to możliwe, że tysiące ludzi zaczynają bezkrytycznie wspierać system, który zaprzecza wszelkim etycznym wartościom? Co sprawia, że rodzice są tak zapatrzeni we władającego tyrana, że są w stanie oddać mu na wychowanie własne dzieci? Na wiele równie trudnych pytań odpowiedzą filmy dokumentalne, które w majowe piątki wyemituje kanał National Geographic.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic

„Dzieci III Rzeszy”
W Niemczech lat dwudziestych partia nazistowska stworzyła formację Hitlerjugend, aby indoktrynować dzieci i młodzież nazistowską ideologią i uformować z nich dziecięcą armię dla Hitlera. Do 1930 r. zwerbowano 25 tysięcy chłopców od 14. roku życia. Wkrótce wydano nakaz wstąpienia do organizacji wszystkich chłopców w wieku 10-18 lat. Po wybuchu wojny młodzież przejęła część zadań zarezerwowanych dotychczas dla armii. Program „Dzieci III Rzeszy” pokaże rozwój formacji aż do zakończenia wojny. W pierwszej części zobaczymy, jak powstawało Hitlerjugend. Druga część przeniesie nas już w czasy drugiej wojny światowej i przedstawi losy organizacji w obliczu klęski. Film pokaże porażający obraz dziecięcego świata, do którego wkroczyła ideologia. Mundury, karabiny, oddawanie czci Hitlerowi przez chłopców, którzy powinni śmiać się i bawić w piaskownicy – tych obrazów nie można zapomnieć.
Premiery w piątki 4 i 11 maja o godz. 21:00.

„Tajemnice SS”
Mrożąca krew w żyłach opowieść o morderczej organizacji paramilitarnej Trzeciej Rzeszy opowiedziana przez ludzi, którzy w niej służyli. Historia SS zaczyna się w 1920 roku od zaledwie 20 młodych mężczyzn, którzy mieli ochraniać Hitlera. W 1944 roku w organizacji służy już 800 tys. osób, szerzących terror w Niemczech i okupowanej Europie. Film pokazuje, jak wokół Hitlera narastał fanatyzm. Pomaga zrozumieć mechanizmy radykalizacji politycznej i to, w jaki sposób udało się przekonać tysiące mężczyzn do realizacji ideologicznego celu, bez zahamowań i empatii. Wykorzystując niepublikowane wcześniej archiwalne materiały, film odtwarza krwawą historię SS. Szczególnego dramatyzmu dokumentowi dodają relacje byłych członków tej formacji, którzy otwarcie opowiadają, jakie mieli w niej zadania.
Premiery w piątki 18 i 25 maja o godz. 21:00.

„Treblinka: hitlerowska machina śmierci”
To opowieść o leśnej polance w północno-wschodniej Polsce. Ten las ma do opowiedzenia historię, prawdopodobnie jedną z najważniejszych w XX wieku. Jest to miejsce, w którym w latach 1942-1943 naziści zamordowali 800 tysięcy osób, niemal perfekcyjnie zacierając ślady. Więźniowie mieli za zadanie rozebrać zabudowania, a uzyskane w ten sposób materiały zostały rozwiezione w różne części Polski. Puste groby zasypano piaskiem wymieszanym z ludzkimi prochami i obsadzono łubinem. Na terenie byłego obozu stanęło też gospodarstwo rolne. Dokument „Treblinka: hitlerowska machina śmierci” pokazuje prace brytyjskich archeologów, którym udało się uzyskać zgodę na przeprowadzenie wykopalisk na terenie jednego z najbardziej znanych hitlerowskich obozów zagłady. Archeolog sądowy Dr Caroline Sturdy Colls i jej ekipa dołożyli wszelkich starań, by odnaleźć w Treblince ślady po zniszczonych przez hitlerowców komorach gazowych.
Premiera w piątek 11 maja o godz. 22:00.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *