Pieśni jidysz w wykonaniu grupy Trimagine w TVP Kultura

12 maja TVP Kultura zaprasza na transmisję trzeciego koncertu z cyklu „Kultura na żywo”. Tym razem widzowie obejrzą koncert tria Trimagine. Bezpośrednio po muzycznej uczcie Barbara Schabowska przeprowadzi z artystami rozmowę, która transmitowana będzie na profilu TVP Kultura na Facebooku.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału TVP Kultura

Utytułowani muzycy, wyjątkowe wykonania i niezwykły repertuar – w cyklu „Kultura na żywo”. Antena po raz trzeci przygotowała ucztę dla melomanów. Po gorącym przyjęciu przez widzów i krytyków występów kwartetu Royal String Quartet i duetu Lutosławski Piano Duo w marcu oraz zespołu Kwadrofonik i Adama Struga w kwietniu, TVP Kultura zaprasza na koncert tria Trimagine, w skład którego wchodzą pasjonatka śpiewu tradycyjnego Mariza Nawrocka oraz muzycy Royal String Quartet: wiolonczelista Michał Pepol i altowiolista Paweł Czarny. Artyści wykonają dla zgromadzonej w studiu publiczności i widzów przed telewizorami pieśni jidysz w wymykających się tradycyjnemu paradygmatowi, zanurzonych w subtelnym, elektronicznym minimalizmie aranżacjach, które pozwoliły na odkrycie niekonwencjonalnego, wręcz zupełnie nowatorskiego oblicza utworów.

Mariza Nawrocka w repertuarze jidysz zadebiutowała nagraniami na płycie Kapeli Niwińskich „Czas wesela”, wydanej w 2017 roku. Pieśni jidysz a capella Mariza Nawrocka wykonała po raz pierwszy wiosną 2018 podczas koncertu dedykowanego uczestnikom wydarzeń w marcu 1968 na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz jesienią – otwierając i zamykając ostatni festiwalowy wieczór Festiwalu Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej. Zainspirowana archiwalnymi nagraniami Lifshe Schaechter-Widman, a także Ruth Rubin i innymi cennymi zbiorami YIVO Institute for Jewish Research oraz publikowanymi na blogu Itzika Gottesmana „Yiddish Song of the Week”, śpiewa „po-prostu” – pieśni towarzyszące pracy, „do nieba” – smutne ballady, żywiołowo – taneczne, ekstatyczne niguny i „wyszeptane” kołysanki.
Współpraca z Michałem Pepolem i Pawłem Czarnym jest kontynuacją poszukiwań śladem zagubionych jidyszowych tematów sięgających swymi korzeniami przełomu XIX i XX wieku.

Wiolonczelista, aranżer, kompozytor i członek Royal String Quartet Michał Pepol jest autorem takich projektów jak: „Dźwięk odnaleziony”, „Milczenie syren” w duecie z Magdaleną Cielecką, czy „Among Angels”. Od 2012 roku związany jest z Nowym Teatrem w Warszawie, zaś od 2015 występuje w spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego „Francuzi”. Dokonał również wielu nagrań muzyki teatralnej i filmowej, m.in. obrazów: „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej czy „Holzwege” Tomasza Cyza.

Altowiolista i aranżer Paweł Czarny od 2018 roku jest członkiem Royal String Quartet. Brał udział w wielu koncertach i festiwalach polskich i zagranicznych, występował w projektach kameralnych z członkami Berliner Philharmoniker podczas Letniej Akademii Muzyki w Lusławicach, był wielokrotnym uczestnikiem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Ensemble”. Jest członkiem Accademia Gustav Mahler w Bolzano we Włoszech. W składzie YouTube Symphony Orchestra wystąpił w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall.

Bezpośrednio po koncercie Barbara Schabowska przeprowadzi z artystami rozmowę, która transmitowana będzie na profilu TVP Kultura na Facebooku.

KULTURA NA ŻYWO: TRIMAGINE – transmisja w TVP Kultura 12 maja o godz. 20:00.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *