Już po raz dziewiętnasty Program 3 Polskiego Radia zaprasza słuchaczy do głosowania na najbardziej zaskakującą i zabawną wypowiedź osoby z polskiej sceny politycznej. W plebiscycie “Srebrne Usta 2014”, który rozpoczyna się w poniedziałek 2 marca 2015 roku, wśród nominowanych znaleźli się m.in. Prezydent RP Bronisław Komorowski, Donald Tusk, Elżbieta Bieńkowska, Jarosław Kaczyński i Leszek Miller.

Codziennie od 2 do 21 marca na antenie Trójki prezentowane będą niebanalne, często śmieszne, nierzadko również kontrowersyjne, ale zawsze gorąco komentowane wypowiedzi znanych polityków. W tym roku o tytuł “Srebrnoustych 2014” rywalizować będzie dziesięciu kandydatów: Elżbieta Bieńkowska, Ryszard Czarnecki, Jarosław Kaczyński, Jarosław Kalinowski, Prezydent RP Bronisław Komorowski, Leszek Miller, Tomasz Nałęcz, Janusz Piechociński, Jacek Rostowski i Donald Tusk.

Od 2 marca słuchacze mogą głosować na wybrane wystąpienie za pomocą SMS-a z nazwiskiem wybranego kandydata, wysłanego pod numer 71 335 oraz za pośrednictwem strony internetowej http://www.polskieradio.pl/9/947/Artykul/1388075, na której można wysłuchać wypowiedzi wszystkich nominowanych. Na portalu dostępny jest także regulamin plebiscytu.

Uroczysta Gala “Srebrne Usta 2014” odbędzie się 27 marca o godzinie 17.00 w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Gospodarzami wieczoru będą Beata Michniewicz i Wojciech Zimiński, a uroczystość uświetni swoim występem Kabaret Jurki. Transmisja na antenie Programu 3.

Srebrne Usta to plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym słuchacze wybierają niebanalne wypowiedzi polskich polityków. Został zainicjowany w 1992 roku przez dziennikarkę Trójki – Beatę Michniewicz. Obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Posłowie prześcigali się w obrazowych przenośniach, celnych ripostach, niespotykanych figurach retorycznych. Stało się ważne nie tylko to, co kto mówi, lecz także jak to robi. Dziennikarze radiowej Trójki postanowili utrwalić na taśmie oraz w ludzkiej pamięci te zwroty i wyrażenia, które ze względu na swą treść nie zawsze miały szansę przejść do historii. Inicjatorzy plebiscytu mieli poza tym nadzieję, że spojrzenie z przymrużeniem oka na politykę, niekiedy brutalną i zawiłą, dobrze zrobi zarówno jej aktorom, jak i obserwatorom. W myśl przysłowia “mowa jest srebrem, a milczenie złotem” zaproponowali słuchaczom Trójki plebiscyt “Srebrne Usta”.

W poprzednich edycjach zdobywcami “Srebrnych Ust” byli między innymi: Władysław Bartoszewski, Renata Beger, Zyta Gilowska, John Abraham Godson, Grzegorz Kołodko, Bronisław Komorowski, Janusz Korwin-Mikke, Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller, Waldemar Pawlak, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita, Marek Sawicki, Donald Tusk i Lech Wałęsa.

Źródło: Polskie Radio