Podróże, transmisje, literatura, muzyka – czyli lato w Dwójce

Transmisje i relacje z najważniejszych letnich festiwali, audycje wyjazdowe poświęcone ciekawym miejscom na mapie naszego kraju, autorskie programy muzyczne, literackie i publicystyczne – to tylko część atrakcji letniej ramówki Programu 2 Polskiego Radia.

W wakacyjnych tygodniach dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia będą podróżować po Polsce w ramach cyklu „Dwójka na miejscu: Małe ojczyzny z wielką historią”. W każdą sobotę w godz. 15:00-17:00 emitowana będzie audycja prezentująca lokalne tradycje artystyczne, niezwykłe miejsca i postaci, życie kulturalne regionu. Dziennikarze odwiedzą m. in. Reszel, Leszno, Grabarkę i Świdnicę.

Skoro podróże to i „Zielona Dwójka”. W soboty o godz. 12.30 audycja z elementami reportażu, a w niej rozmowy z ekologami, naukowcami, dziennikarzami, artystami i aktywistami o naturze, środowisku, relacjach międzygatunkowych, zmianach klimatu i wpływie człowieka na ekosystem. Zapraszają Aleksandra Łapkiewicz i Katarzyna Nowak.

Pół godziny wcześniej – w soboty o 12:00 – audycja „Awanturnicy, obieżyświaty, odkrywcy”. Jej bohaterami będą między innymi: osławiony kapitan statku Bounty, wiktoriańskie damy pływające po Pacyfiku, czy polski świadek koronacji jedynego Króla Wysp Fidżi. Michał Nowak i Damian Leszczyński (profesor filozofii, wydawca dawnych książek podróżniczych) – będą spoglądać na nasze czasy przez pryzmat ich losów i opowieści.

W niedziele z kolei „Pasmo górskie”(godz.14:00-14:45), w którym pasjonaci i zdobywcy szczytów będą opowiadać czym przyciągają góry i czego uczą. W audycji również o dokonaniach, marzeniach i sztuce rezygnacji.

Latem muzyczne życie koncertowe przenosi się z filharmonii i teatrów operowych na letnie festiwale. Jak zawsze będzie można je śledzić w radiowej Dwójce. To czas w Royal Albert Hall na Promsach, ale także w Bayreuth. W pasmach muzycznych Programu 2 nie zabraknie relacji z krajowych festiwali – począwszy od stałych punktów programu, czyli wizyty w Dusznikach i na „Chopin i jego Europa”, po miejsca rzadziej odwiedzane i zupełnie nowe. Koncerty będą prezentowane od poniedziałku do piątku o godz. 19.30, a w soboty i niedziele o godz. 19.00.

Po spektakularnych koncertach symfonicznych zawsze warto wrócić do muzyki kameralnej, która znakomicie wyostrza sposób słuchania. Solidną dawkę najlepszej kameralistyki Dwójka proponuje w każdą sobotę w „Sali kameralnej” (godz. 17:00-18:00). Raz w miesiącu gośćmi będą artyści zaproszeni przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”. Po koncertach w różnych zakątkach Polski, znakomici kameraliści wystąpią na żywo w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana.

Fani musicali będą mieli swój czas co dwa tygodnie w niedziele w „Ten cały musical” (godz.13:00-14:00). W audycji o klasyce i nowościach musicalowych opowie Marcin Zawada.

Jeśli muzyka świata to z pewnością w „Słuchaj świata” w soboty (godz. 23:00-01:00). To autorska audycja Kuby Borysiaka prezentująca wszystkie gatunki i style z delikatną dominacją muzyki Afryki Zachodniej, latynoskiej cumbii i melodii krajów nordyckich. „Za słońcem” Magdaleny Tejchmy to z kolei niedziele od godz. 15.00. Autorka zaprezentuje nowości ze świata muzyki, archiwalne perełki i klasyki world music.

W letniej ramówce Dwójki nie może też zabraknąć propozycji literackich. „Dlaczego Herbert” (raz w miesiącu, w poniedziałki w godz. 21:30-22:00 przypomnienie dorobku poetyckiego, eseistycznego i dramaturgicznego autora), „Miłosz jak świat” (raz w miesiącu, w poniedziałki w godz. 21:30-22:00 o twórczości poetyckiej, eseistycznej i przekładowej) oraz „Słuchowisko na lato” w soboty (godz.18:00-19:00) i w niedziele (godz.18:30-19:00).

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *