„Poeci” – nowy program w TVP Kultura

TVP Kultura zaprasza na nowy wakacyjny cykl „Poeci”, w którym Justyna Sobolewska oraz Wojciech Bonowicz rozmawiać będą z polskimi poetami – cenionymi przez czytelników oraz krytykę, mającymi na koncie nagrody literackie polskie i zagraniczne. Program emitowany będzie w każdy wtorek.

Każdy z 14 odcinków to dwudziestopięciominutowa rozmowa podzielona na trzy części. W pierwszej debiut autora zestawiany jest z jego ostatnią książką. W drugiej mowa jest o literackiej aktywności twórcy poza pisaniem poezji. W trzeciej konwersacja skupia się na jednym wierszu.

W pierwszych odcinkach zobaczymy m.in. Ryszarda Krynickiego i Marcina Sendeckiego – tegorocznych laureatów Nagrody im. Herberta oraz Nagrody Poetyckiej Silesius, a także Romana Honeta i Dariusza Sośnickiego – nominowanych do Nagrody im. Szymborskiej i Nagrody Literackiej Gdynia.

Bohaterów audycji będzie można zobaczyć i posłuchać m.in. podczas wakacyjnych Portów Literackich w Kołobrzegu od 7 do 9 lipca, w Gdańsku między 18 a 20 sierpnia oraz 26 września w Stroniu Śląskim.

„Poeci” emitowani będą w TVP Kultura w każdy wtorek o godzinie 11:30 oraz po 22:00 (po zakończeniu opery).

Cykl jest koprodukcją Biura Literackiego oraz wrocławskiej firmy Contentplus.pl, tworzącej multimedialne treści edukacyjne. Zdjęcia kręcone były m.in. w apartamentowcu Sky Tower, w Neon Side (gdzie zgromadzono zabytkowe wrocławskie świetlne reklamy) i w galerii Awangarda.

Gośćmi kolejnych odcinków programu będą:
23 czerwca – Ryszard Krynicki,
30 czerwca – Roman Honet,
7 lipca – Marcin Sendecki,
14 lipca – Dariusz Sośnicki,
21 lipca – Bohdan Zadura,
28 lipca – Marta Podgórnik,
04 sierpnia – Krzysztof Jaworski,
11 sierpnia – Jacek Łukasiewicz,
18 sierpnia – Joanna Mueller,
25 sierpnia – Dariusz Foks.

Program jest elementem akcji „Lato z literaturą” w TVP Kultura. Oprócz rozmów z poetami na antenie będzie można zobaczyć powtórkowe odcinki „Cappuccino z książką” (emisja w każdą sobotę o godzinie 11:30), a w ramach pasma „10 lat TVP Kultura” rozmowy z pisarkami polskimi i zagranicznymi – część z nich została zarejestrowana podczas zeszłorocznego festiwalu Literacki Sopot (emisja w każą środę o godzinie 12:30).

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *