Polacy zdali kolejną Wielką Maturę w TVP1/HD

6 maja w studiu Telewizji Polskiej w Warszawie największe gwiazdy polskich mediów, kina i estrady, wspólnie z telewidzami i internautami, stawiły czoła pytaniom z przedmiotów ścisłych.

„Wielka Matura Polaków” przyciągnęła prawie 1 800 tys. osób (udziały 11,4% – grupa 4+), a w grupie 16-49 program obejrzało 706 tys. widzów (udziały 11%).

Matura cieszyła się także bardzo dużą popularnością wśród internautów. Na stronie internetowej oraz za pomocą urządzeń mobilnych na pytania z przedmiotów ścisłych odpowiedziała rekordowa liczba uczestników – 245 tys.

– To wielka satysfakcja, że tak dużo Polaków zechciało z nami sprawdzić swoją wiedzę z przedmiotów ścisłych. Bardzo ważne jest również to, że tak wielu młodych widzów mogliśmy zainspirować przy wyborze kierunku studiów oraz drogi zawodowej. Cieszę się również z tego, że ten opracowany w Jedynce wyjątkowy format, jakim jest „Wielka Matura Polaków”, już po raz drugi zyskał uznanie widzów – mówi Andrzej Godlewski, zastępca dyrektora TVP1.

Po zaciętej rywalizacji z warszawski studiu Telewizji Polskiej do finału „Wielkiej Matury Polaków” w TVP1 przeszło sześciu maturzystów: dziennikarze Klara Klinger, Dorota Łosiewicz i Przemysław Babiarz oraz muzycy Rafał Brzozowski i Marika, a także prof. Wawrzyniec Konarski.

Zwycięzcą został prof. Wawrzyniec Konarski, który nagrodę w wysokości 30 000 zł przekazał Szkole Podstawowej w Mominie. Nagrodę wręczyli prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego i dr Juliusz Braun, prezes TVP.

Drugie miejsce zajął Rafał Brzozowski, a trzecie Przemysław Babiarz. Chwile wytchnienia od maturalnych pytań zapewnili swoim występami – Rafał Brzozowski oraz Liber i Natalia Szroeder, a zaskakujące eksperymenty przeprowadzał Radek Brzózka.

Program poprowadzili Paulina Chylewska i Maciej Orłoś. Widowisko wyreżyserował Konrad Smuga, a redaktorem odpowiedzialnym TVP1 była Irena Pręcikowska-Chełminiak.

„Wielka Matura Polaków” została zrealizowana we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Patronami medialnymi byli Interia.pl i „Super Express”.

27 maja, o godzinie 20:20 Jedynka zaprasza na kolejny test, tym razem – „Wielki Test o Europie”. W tym widowisku telewizyjnym udział wezmą duety gwiazd, znani i lubiani polscy artyści, sportowcy, dziennikarze, politycy oraz cudzoziemcy, którzy swe losy związali z Polską. Program realizowany we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, poprowadzą ponownie Paulina Chylewska i Maciej Orłoś.

Źródło: Telewizja Polska/Nielsen Audience Measurement

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *