„Polski As wywiadu – mjr Jan Henryk Żychoń” w selekcji 35. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce

„Polski As wywiadu – mjr Jan Henryk Żychoń” to film dokumentalny Pauliny Rubczak, opowiadający dramatyczną historię legendarnego agenta, którego amerykański wywiad uznawał za jednego z najlepszych na świecie. Wyprodukowany przez TVP Historia film zostanie zaprezentowany festiwalowej publiczności w Chicago 14 listopada.

Sprawdź godziny emisji audycji „Polski As wywiadu – mjr Jan Henryk Żychoń” w PROGRAMIE TV

Major Jan Henryk Żychoń był jednym z najważniejszych współpracowników generała Władysława Sikorskiego. Jako dziecko działał w harcerstwie, a gdy wybuchła I wojna światowa wstąpił do Legionów Polskich. Miał wtedy zaledwie 12 lat. Szybko dał się poznać jako wnikliwy, inteligentny, rzeczowy i skuteczny człowiek. Działał na kierunku zachodnim, prowadząc działalność wywiadowczą nakierowaną na Niemcy. Pracował w tyglu międzynarodowego szpiegostwa Wolnym Mieście Gdańsku, a następnie w nowej ekspozyturze wywiadowczej, w Bydgoszczy. Praca majora Henryka Żychonia została przerwana w 1944, po tym jak oskarżono go o współpracę z Abwehrą.

Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (Polish Film Festival in America) jest uważany za najobszerniejszy na świecie coroczny przegląd polskiej kinematografii. Impreza co roku odbywa się w Chicago, a jej głównym organizatorem jest Towarzystwo Sztuki (The Society for Arts) – organizacja, której celem jest popularyzacja sztuki europejskiej w Stanach Zjednoczonych.

Co roku podczas festiwalu prezentowanych jest kilkadziesiąt filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych. Dwa główne festiwalowe wyróżnienia to Nagroda Złotych Zębów, przyznawana przez publiczność najciekawszemu filmowi fabularnemu i dokumentalnemu oraz specjalna Nagroda Skrzydeł, wręczana za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej poza Polską.

Sprawdź ofertę kanału TVP Historia w PROGRAMIE TV

35. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce potrwa do 19 listopada.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *